Yılmaz Vural’dan Emre ve Nuri için çarpıcı sözler!

Kariyeri boyunca 30 farklı ekibi çalıştıran deneyimli teknik yönetici Yılmaz Vural, futbolun Türkiye’de toplum psikolojisini dengeleyen çok değerli bir yere sahip olduğunu, bu nedenle yalnızca bir oyun olarak görülemeyeceğini belirtti.

Futbolun Türkiye’de hakikat yönetilemediğini savunan deneyimli teknik adam, yarışılmak istenen İspanya, İngiltere, Almanya ve İtalya üzere liglerin çok profesyonel olduğunu söyledi.

Türkiye’de koşullar profesyonelce yerine getirilmeden antrenörlere, “Al bu ekibi şampiyon yap.” dendiğini söz eden Vural, “Birkaç yetenekli oyuncu almakla, ‘Başarılı hoca’ telaffuzlarıyla olmaz. Bu işi temelinden düzeltmeden olmaz.” dedi.

Vural, 36 yıldır sürdürdüğü teknik yöneticilik mesleğinde Türkiye’nin her bölgesinden 30 ekiple 38 defa kontrat imzaladığını tabir ederek, kalıcı muvaffakiyetin ferdî gayretlerle değil, gerçek sistemle sağlanabileceğini vurguladı.

Emre Belözoğlu ve Nuri Şahin’e eleştiri

Yılmaz Vural, eski futbolcular Emre Belözoğlu ve Nuri Şahin’in pro lisansa sahip olmadan teknik yöneticilik yapmasını eleştirdi.

Pro lisans sahibi olmadan teknik yönetici olunamayacağını söz eden Vural, “Onlar daha teknik yönetici falan değil. Hepsi pahalı beşerler. Futbolun içinden gelmiş, milletlerarası düzeyde oynamışlar. Onlar yapmayacak da kim yapacak? Lakin berbat örneklerle sistemi bozarsınız.” tabirlerini kullandı.

Vural, lisans sahibi olmak için çabucak hemen 10 seneyi bulan bir sürecin geçirilmesi gerektiğini lisana getirerek, şöyle konuştu:

“Hiçbir uğraşı olmadan bir adamı, futbolu bırakır bırakmaz, sadece geçmişinde oynadı diye alıp çok değerli bir vazifeye koyuyorsunuz. Öteki tarafta lisans fiyatı için 100 bin lira veriliyor. Bu, çalışmayan adam için çok büyük para. Krediler çekiliyor bunun için. Öteki tarafta bir kısım, geçmişindeki futbolculuğun getirdiği avantajla bu işe soyunuyor. Öğrenme süreçtir. Bu süreci yaşamadan olmaz. Allah yollarını açık etsin, hepsi de kardeşim, onları kastederek konuşmuyorum. Lakin prensip olarak gerçek bulmuyorum. Bir mesleği yapacaksanız, gereklerini yerine getirmeniz lazım. Türkiye Futbol Federasyonu, ‘Bugün top oynayan yarın antrenör olur.’ derse, bu husus kapanır. Aksi takdirde kimsenin eğitime hürmeti kalmıyor.”

Bu hususta yaptığı tenkitler sonrası lisansını alanların da artık kendisine hak verdiğinin altını çizen Vural, “Türk futbolu prensipsiz, kuralsız yönetiliyor. Ben bu kardeşlerimizin maçtan sonra demeç vermemesine bozuluyorum. Ondan duymak istiyorum niçin kaybettiklerini, niçin kazandıklarını. Yaşlı bir kardeşimiz çıkıyor… Kimi kandırıyorsunuz. Gazeteleri açıyorsunuz, teknik yönetici sen değilsin, bu. Ondan sonra da federasyon Türkiye’de ulusal ekibe getirecek Türk hoca bulamıyor, bir yabancıyı getirmek durumunda kalıyor.” diye konuştu.

A Ulusal Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz’un performansına değinen Vural, “Futbolda geri kalmış ülkelerle oynadığımız maçları kazandık. Bu, onun başarılı olduğu manasına gelmez. Oynanan oyuna bakıyorsunuz, yeniden bir kaos. Üst düzeydeki kadroları yenecek seviyede değil.” açıklamasını yaptı.

“Trabzonspor tekrar şampiyonluğun kıymetli adaylarından olacak”

Yılmaz Vural, 2021-2022 döneminde Harika Lig’i şampiyon tamamlayan Trabzonspor’un, “Bu işi ne kadar gerçek yaparsanız, o kadar muvaffakiyet olur” iletisi verdiğini kaydederek, bordo-mavililerin dönem öncesi transferlerini tamamlayıp, oyuncularının tamamına yakınını kampa götürebildiğini belirtti.

Bu yıl da takım manasında en derli toplu grubun Trabzonspor’da bulunduğunu anlatan Vural, şampiyon adayı öbür gruplarda takımların daha sorunlu olduğunu lisana getirdi.

Vural, Trabzonspor’un oturmuş bir idare, antrenör ve oyuncu kümesine sahip olduğunun altını çizerek, “Bu sene grupların durumuna bakıldığında, Trabzonspor yeniden şampiyonluğun kıymetli adaylarından olacak.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.