Wagner’den güç gösterisi: Bakmut’tan çekilme tehdidinin ardından Moskova, gruba daha çok mühimmat sağlamayı kabul etti

T24 Dış Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde önemli rol oynayan paralı asker grubu Wagner’in lideri alışılmışın dışında bir şekilde kameralar önünde cephane eksikliği nedeniyle Bakmut’tan çekileceklerini duyurduktan sonra Moskova, gruba daha çok mühimmat yollama sözü verdi. 

Ukrayna ve Rusya güçleri arasındaki çatışmaların merkezi haline gelen Bakmut’ta ordu liderlerinin gösterdiği performansını sert bir şekilde eleştiren Wagner lideri Yevgeni Prigojin pazar günü, “Rus ordusu bize operasyonlarımızı sürdürmemiz için gereken cephane ve mühimmatı sağlayacağına dair söz verdi” dedi.

Prigojin, Bakmut’un çevresindeki savaşçılara “gereken her şeyin sağlanacağına dair güvence aldıklarını” ifade etti.

Wagner grubu, Rusya’nın aylardır devam eden Ukrayna’nın Bakmut kentini alma girişimine liderlik ediyor. Savaşın en kanlı sayfalarından birinin yaşandığı şehri Wagner, ele geçirmeye çok yaklaşmıştı. Ancak Prigojin, Rusya’nın ordu liderlerini suçlayarak cephane yokluğunu gerekçe göstererek 10 Mayıs’ta şehirden çekileceklerini duyurdu.

Prigojin, “Wagner savaşçılarının anlamsız bir ölümle karşı karşıya bırakıldığını” söyledi. Wagner ve ordu arasındaki rekabet, Ukrayna’nın işgali sırasında sıkça gündeme geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir