Volkswagen, dizel skandalı nedeniyle 242 milyon dolar ödeyecek

Alman araba üreticisi Volkswagen’in karıştığı dizel skandalı (dieselgate), 2015 yılında patlak vermiş ve şirket epey sıkıntı durumda kalmıştı.

Volkswagen’in, yazılımla dizel arabaların emisyon bedelini olduğundan daha düşük göstererek, daha az vergi ödediği kanıtlanmıştı.

Dünya genelinde milyonlarca dizel motorlu aracın emisyon testlerinde aldatıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, ABD’deki mahkemece milyarlarca dolar para cezasına çarptırılmıştı.

İngiltere’den yeni ceza

Volkswagen, Yüksek Mahkeme’nin araçlarına emisyon hileli aygıtların takılmasıyla ilgili iddiayı karara bağlamasından sonra İngiltere ve Galler’deki 90 binden fazla şoföre toplam 242 milyon dolar ödeyecek.

Alman araba üreticisi, müşterilerden tekrar özür diledi ve inancı tekrar inşa etmek için çalıştığını söyledi. “Dieselgate” skandalı 2015’te patlak verdi ve VW’nin birçok ülkede davayla karşı karşıya kalmasına yol açtı.

Küme şu ana kadar dünya çapında 30 milyar eurodan fazla ödeme yaptı. Buna para cezaları, tazminat, sivil yerleşimler ve geri satın alma planları dahil.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.