Üretim arttı, zerzevat fiyatları düştü

Tokat’ta soğuk ve yağışlı hava yerini güneşli havaya bırakması ile birlikte zerzevat fiyatlarında düşüş başladı. Yaklaşık 1 ay evvel markette 15 liraya satılan marul 5 liraya, 10 liraya satılan salatalık 4 liraya düştü. Halde ise salatalık fiyatları kalitesine nazaran 2-4 lira ortasında satışa sunuldu. Tokat Yaş Zerzevat ve Meyve Komiteciler Dernek Lideri Tayfur Niksarlı, sebzede fiyatlarında beklenen düşüşün yaşandığını belirterek, “Şu anda yalnızca domates biraz fiyatlar yüksek geliyor. O da güney vilayetlerimizden geldiği için yalnızca bir bölgede satışlar âlâ. O yüzden onu da düşmesini bekliyoruz” dedi.

BU FİYATLARIN DAHA DA DÜŞMEMESİ LAZIM

Komiteci Erkan Engin, Tokat’ta salatalık ekilişinin çok fazla olduğunu belirterek, “Salatalık fiyatları 2-3 lira ortasında seyrediyor. Bu fiyatların daha da düşmemesi lazım. Düşerse bizde köylü de mahvolur. Zati girdi fiyatları tohumu, fidesi, gübresi, personelliği çok fazla.

Mesela geçen sene18 liraya aldığımız salatalığın şu poşetini şu anda kilosu 50 TL. Bu da yani 3 katından fazla maliyeti var. Yalnızca bu poşetteki fark. Üretici bizim açımızdan bu fiyatlar 2-3 lira çok berbat fiyatlar. Olağanda salatalık fiyatlarının ortalama 5 liradan aşağı olması lazım ki üreticimiz para kazansın. 5 lira dahil güç kurtarır. Zira bir geçen sene 150 liraya aldığımız gübre şu anda 750 lira. Ben geçen sene köylüye avans veriyordum 2-3 bin lira artık 10 bin lira da yetmiyor” sözlerini kullandı. Manav Onur Güngör ise halde 3-3,5 lira salatalığın tezgahta 4-4,5 liraya sattıklarını belirterek, “Üzerine fazla kar koymadan vatandaşa sunmaya çalışıyoruz. Hayat kıymetli zati. Maliyet de pahalı” diye konuştu.

Tokat halinde domates 12-16 TL, sivri biber 5,5 TL, dolmalık biber 7 TL, patlıcan 7,5 TL, kabak 6 TL, salatalık 2-4 TL’den alıcı buldu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.