Ulusal Eğitim Bakanı Özer ‘İlk kez açıklıyorum’ diyerek duyurdu: 81 kente ekmek fabrikası

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Konya’daki Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Eğitimden Üretime Tarım Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geleceği ismine çok kritik olan tarımla ilgili bir hareketi başlatmak üzere bir ortaya geldiklerini söyledi.

Bu hareketle yeni bir tarım öyküsünü ülkeye yaşatacaklarını söz eden Özer, “Aslında Türkiye’nin mesleksel eğitimle ilgili bir sorunu yoktu lakin dünyada olup da Türkiye’de olmayan bir süreç yaşandı. Avrupa’ya bakın, Uzak Doğu’ya bakın. Mesleksel eğitim, özel dal tarafından devralınmaya başlandı. Ancak Türkiye’de özel kesim maalesef mesleksel eğitimi üzerine almak, ona katkıda bulunmak istemedi.” diye konuştu.

Özer, 2000’li yıllardan evvel bu manipülasyonu yapanların, bugün eğitimle ilgili konuşacakları hiçbir şeyi olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dün başörtüsü yasağıyla o kızlarımızın, bayanlarımızın yurt dışına gitmelerine vesile olanların, bayana şiddetle ilgili konuşacakları hiçbir şey yoktur. Yeniden onların, bugün sıklıkla lisana getirdikleri beyin göçüyle ilgili de konuşacakları hiçbir şey yoktur. Zira bugün beyin göçüyle ilgili konuşanlar, o gün, o bayanlarımız yurt dışına gittiği vakit, beyin göçü hakkında konuşmadılar. Onun için bu toplumda kelam söyleme haklarını yitirdiler.”

AA

“Türkiye’de tarım alanında gereksinim duyulan insan kaynağını yetiştireceğiz”

Özer, yıllarca aşağılanan meslek lisesi öğrencilerinin kara gün dostu olduklarını, tarımda da kara gün dostu olacaklarını belirtti.

Meslek liselerinin, 28 Şubat sürecinin mimarlarına inat patent, marka tasarımı, ihracat ve ülkesinin kaygılarını düşündüğünü lisana getiren Özer, “Türkiye’de tarım alanında eğitim veren 123 meslek lisemizi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yönetiyoruz. Tekrar bu iş birliği kapsamında, 23 tane daha tarım alanında meslek lisesini 2022-2023 yılında etkin hale getireceğiz. Münasebetiyle tüm Türkiye’de tarım alanında muhtaçlık duyulan insan kaynağını birlikte yetiştireceğiz.” tabirlerini kullandı.

Meslek liselerinde bir milyon ekmek üretilecek

Tarım alanında eğitim veren meslek liselerinin 4 milyon metrekare uygulama alanı olduğuna dikkati çeken Özer, şöyle devam etti:

“Bu alandaki tüm ziraî eserleri, okullarımızın giriş kısmına konulacak satış reyonlarında düşük fiyatta vatandaşlara sunacağız. Son vakitlerde ekmekle ilgili çok fazla spekülasyonlar başladı. Ülkemizdeki 15 okulda ekmek fabrikası kurduk. Şu anda 250 bin günlük ekmek üretim kapasitesine ulaştık. Geçen hafta Gaziantep’te günlük 50 bin ekmek üretim protokolü imzaladık. Buradan birinci sefer açıklıyorum. Türkiye’de 81 vilayette 100 noktadaki meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız. Günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle, o liselerin satış büfelerinde vatandaşlarımızı düşük fiyatlı ekmekle buluşturacağız.”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ise mesleksel eğitimin tüm faaliyet alanlarında koşul olduğunu belirterek, yaklaşık 24 yıl evvel kesintiye uğrayan, 28 Şubat’ın karanlık günlerinde baltalanan mesleksel eğitimin, iki bakanlığın yapacağı yüksek katkıyla kıymetini bulacağını lisana getirdi.

Çalıştayda, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve AK Parti Konya Milletvekili Orhan Fazilet de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların akabinde, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi ortasında, “Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü”nün imza merasimi gerçekleştirildi.

Öte yandan, 28 Haziran’a kadar sürecek olan çalıştayda, “Tarım Eğitimini Odağına Alacak Biçimde Üretim Yönetimi”, “Tarımda Kaynak Kullanım Etkinliği”, “Tarımda Teknolojik Dönüşüm”, “Tarımsal Mesleksel Eğitim”, “Tarımda İşgücü Kullanımı ve İstihdam Politikaları” ana başlıklarının yer aldığı hususlar görüşülerek raporlanacak.

Bakan Özer, daha sonra Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’nı ziyaret etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.