Türk bankaları Rus ödeme sistemine geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti nedeniyle bulunduğu Rusya’nın Soçi kentinde, Rusya Federasyonu Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüştü.

Kredi kartı ile ödeme yapmakta Amerikan monopolü kırıldı

Siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda birçok hususun ele alındığı buluşmada kredi kartıyla ödemede Amerikan inhisarını kıran bir karar verildi. Buna nazaran beş Türk bankası Rusların ödeme sistemine geçecek ve böylece tatil için Türkiye’ye gelen Rus turistler harcamalarını çarçabuk yapabilecekti.

Mir kredi kardı Rusya’da kullanılıyor ve Ruslar yurt dışında bu kartı kullanarak hareket etmek istiyor.

Beş Türk bankası Mir ödeme sistemine geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de Putin ile olan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada beş Türk bankasının Rusya’nın Mir ödeme sistemine geçtiğini söyledi.

“Türk bankaları Mir kartı ile ilgili çalışmalardan mutlu”

AA’nın haberine nazaran, Erdoğan’ın uçakta yaptığı açıklamada, Türk bankalarının Rusya’nın Mir kartıyla ilgili çalışmasında önemli gelişmeler olduğunu söz ettiğini aktardı.

“Hem Rus turistler hem de Türkiye için rahatlık”

Erdoğan bunun hem Rus turistler hem de Türkiye için rahatlık sağladığını kaydetti. Erdoğan, ruble ile ödeme yapmanın hem Rusya hem de Türkiye için bir mali dayanak olacağını tabir etti.

“Merkez bankası liderleri görüştü”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin merkez bankası liderlerinin da görüşme sırasında bir ortaya geldiklerini lisana getirdi.

“Doğalgaz için kısmen ruble ile ödemeye geçilecek”

Görüşmede doğalgaz alımlarındaki ödemede kullanınan para ünitesi için de bir karar alındı. Putin ile Erdoğan, Soçi’deki görüşmelerde doğalgaz için kısmen ruble ile ödemeye geçme konusunda anlaştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.