Tunus Cumhurbaşkanı’ndan referandum daveti: Anayasayı destekleyin

Geçen yaz seçilen parlamentoyu, düşmanlarının darbe dediği bir adım atarak kararnameyle yönetmek üzere deviren Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, kendi aksiyonlarına yönelik yapılabilecek muhtemel müdahalelerin tesirini azalttı ve kendi yetkilerini büyük ölçüde genişletecek yeni bir anayasa taslağı yayınladı.

İktidar destekçileri, Cumhurbaşkanının, beceriksizlikleri ve yolsuzluklarıyla Tunus’u on yıllık bir siyasi felce ve ekonomik sakinliğe mahkûm eden seçkin güçlere karşı durduğunu söylüyor.

Cumhurbaşkanı, internette yayınladığı bir mektupta Tunusluların hak ve özgürlüklerine yönelik bir tehlike olmadığını söyledi.

Said, anayasasını eleştirenlerin telaffuzlarını “gerçekten uzak iftiralar” olarak kıymetlendirerek “Tunus’un on yıllardır, bilhassa de son on yılda neler çektiğini herkes biliyor. Devletin kasasını boşalttılar. Yoksullar daha da yoksullaştı, yolsuzlar daha da zenginleşti” dedi.

Reuters’te yer alan habere nazaran, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının birden fazla; anayasanın tek taraflı hazırlandığını, Tunusluların karar vermek için dört haftadan daha az mühletleri olduğunu ve kabul edilmesi için taban bir iştirak oranı olmadığı için meşruiyetten mahrum olacağını söyleyerek anayasaya karşı çıkıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.