‘Taksitli ödemelerde aracı sigortalı seçer’

Tarafların muahedesi halinde sigorta primlerinin en az dörtte biri peşin olmak kuralıyla taksitli ödenebileceğini anımsatan SEDDK şu noktaya dikkat çekti: “Bu takdirde sigortacı prim ödenmemesi sebebiyle sahip olduğu mukavelenin fesih hakkından vazgeçmiş sayılır.”

Bu noktada sigortalının belirli bir ödeme aracı kullanımına zorlanamayacağını da belirten SEDDK, böylesi bir durumun “zorunlu sigortaları yapmaktan kaçınma” olarak değerledirileceğini ve süreç yapılacağını duyurdu.

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN BİLHASSA TARIM DALI ÜZERİNDEKİ TESİRİ ARTIYOR

TÜİK’in açıkladığı “Devlet Dayanaklı Tarım Sigortaları, 2021” raporu, insan yapısı bir kriz olarak tesirleri her geçen gün netleşen iklim değişikliğinin sonuçlarını bir sefer daha ve çarpıcı halde ortaya koydu. Tarım Sigotaları Havuzu (TARSİM) dataları üzerinden açıklanan sonuçlar, bilhassa don kaynaklı hasarlardaki büyümeye işaret etti.

Açıklanan bilgilere nazaran, geçen yıl 2020’ye kıyasla hasarlar nedeniyle ödenen toplam tazminat yüzde 85.5 artışla 1.3 milyar liradan 2.4 milyar liraya çıktı. Bu kapsamda en yüksek tazminat ödemesi yüzde 246.7 artışla 285.2 milyon liradan 988.9 milyon liraya çıkan don hasarları için yapıldı. Don hasarı nedeniyle ödemeler 2019’da 221 milyon lira, 2018’de 206 milyon lira ve 2017’de 239 milyon lira olmuştu.

2.5 MİLYON POLİÇE

Don kaynaklı tazminat ödemelerini yüzde 6.7 düşüşle 447.1 milyon liraya inen dolu, yüzde 43.9 artışla 259.2 milyon liraya ulaşan hayvan mevt, yüzde 64.6 artışla 207.7 milyon liraya ulaşan mecburî kesim ve yüzde 36.6 artışla 99.2 milyon liraya ulaşan fırtına hasarları takip etti. Tazminat ödeme ölçüsü 13.7 milyon lira olsa da 2020’ye nazaran yüzde 315 artan yangın kaynaklı hasarlar da dikkat çekti. Ayrıyeten toplam ödenen hasar bedeli branşlara nazaran incelendiğinde birinci sırayı 1 milyar 791 milyon lira ile bitkisel eserler, ikinci sırayı 446.1 milyon lirayla büyükbaş hayvan hayat sigortası aldı.

Öte yandan devlet takviyeli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli geçen yıl yüzde 49.6 artışla 124.4 milyar liraya yükselirken, poliçe sayısı yüzde 12.6 artışla 2 milyon 517 bin 704 adet oldu. Yeniden toplam devlet takviye prim meblağı yüzde 49.1 artışla 2.5 milyar TL, toplam prim meblağı da yüzde 46.3 artışla 4.7 milyar liraya çıktı.

DEPREME KARŞI TEK TEDBİR DASK DEĞİL

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’ndan Dr. Oya Turhaner, konutları DASK poliçesi ile müdafaaya almanın zelzelede bütün meseleleri aşmak manasına gelmediğini vurguladı. Turhaner şöyle devam etti:

“Gerçek müdafaa arıyorsanız apartmanın ortak kullanım alanlarının, temel ve bahçe duvarı üzere ögelerinin apartman idaresi tarafından sigortalanması gerekir. Ayrıyeten eşyalarınızı konut paket poliçesinde zelzele ek teminatı ile sigortalatabilirsiniz.” Turhaner şu hatırlatmayı da yaptı: “Poliçeleri okumadan imzalamayın, muafiyet ve koasüransa dikkat edin, ayrıntılar için acentenize istişareyi ihmal etmeyin.”

‘SİBER RİSK İÇİN ENTEGRE YAKLAŞIM GEREKLİ’

Marsh’ın, Avrupa’da faaliyet gösteren müşterilerin siber olaylara hazırlıklı olmaları ve vaktinde müdahale etmeleri ile siber dayanıklılıklarını artırmalarına yönelik yeni siber olay idaresi (CIM) hizmetini devreye aldığı açıklandı. Fidye yazılımı olaylarının 2021 yılında yüzde 148 arttığını hatırlatan Marsh Türkiye Eş Üst Yöneticisi Yeşim Aksüt, “Başarılı bir siber dayanıklılık süreci, bir şirketin eşsiz risk profilini yansıtan siber olayları yönetmek için tam entegre bir yaklaşım gerektiriyor” dedi.

‘TİCARİ ALACAK’ SIKINTILI TAHSİLATI AZALTIR

Bu sigortaya ait limitlerin yükseltildiğini de belirten Eryaşar, ayrıyeten kefalet senetlerinin inançlı elektronik imza ile düzenlenebilmesine imkân tanıyan yeni yasal mevzuatın dalı olumlu etkileyeceğini kaydetti.

SEKTÖRDEN KISA KISA

– Faruk Gökçen’in, Rahmet Sigorta ve Rahmet Emeklilik’in yeni genel müdürü olduğu açıklandı. Beykent Üniversitesi Milletlerarası Alakalar Kısmı mezunu olan Gökçen, bu şirkete Aralık 2020’de katılmıştı.

– Generali Sigorta’nın, “Süper Meskenim Konut Sigortası” eseriyle müşterilerine esnek teminat paketleri sunduğu, her bütçe ve muhtaçlığa nazaran özelleştirilebilen bir sigortacılık tecrübesi vaat ettiği açıklandı.

– Türkiye Sigorta Kurumsal Bağlantı ve Marka İdaresi Yöneticisi Selda Çamlıbel Özkoyuncu, en büyük metaverse platformla-rından biri olan Decentraland’de reklam ve-ren birinci sigorta şirketi olduklarını duyurdu.

– Özlü Sigorta’nın 1992 yılından bu yana Özdilek Holding bünyesinde faaliyet gös-terdiği ve bu yıl 30. yılını kutladığı açıklandı. Şirketin, “Özünde İtimat Var” sloganıyla çalışmalarını genişlettiği de belirtildi.

– Sigortayeri Genel Müdürü Ali Gülcan, gençlerin yenilikçi fikirlerine kulak vermek üzere düzenledikleri “Ideathon’ yarışını Team Project grubunun kazandığını açıkladı. Bu grup 15 bin TL’lik dayanak alacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.