Stoltenberg’ten korkutan açıklama: “Rusya bu savaşı kazanırsa, sıra öteki ülkelere gelebilir”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç’te Emekçi Partisi tarafından düzenlenen yaz kampında yaptığı açıklamada, “Rusya bu savaşı kazanırsa, Putin şiddetin işe yaradığını düşünecek. Daha sonra sıra Rusya’nın öbür komşularına gelebilir” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Norveç’te Personel Partisi tarafından düzenlenen yaz kampında kıymetli açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’daki taarruzlarına değinen Stoltenberg, “Başkan Putin, kendi siyasi amaçları için askeri güçlerle birlikte temiz bir ülkeye ve insanlara saldırdı. Bu durumda NATO’nun iki taslağı var. Birincisi Ukrayna’ya takviye olmak, ikincisi ise, bu savaşın yayılmasını önlemek. Öncelikle, Ukrayna’ya kendi savunmalarını yapmaları için takviye sağlamalıyız. Ukrayna halkı, savaş boyunca dayanılmaz bir yürek örneği gösterdi. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgalinde NATO ve ortalarında NATO üyesi olan ABD, Kanada, İngiltere ve Türkiye üzere ülkeler Ukrayna’nın gerisinde durmuştur” dedi.

‘İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN BERİ GÖRMEDİĞİMİZ HÜCUMLAR GÖRDÜK’

Rusya’nın 40 milyon nüfusa sahip bağımsız bir ülkeye saldırdığını söz eden Stoltenberg, “Başkan Putin’in Ukrayna’daki amaçlarına ulaşamaması bizim lehimize olacaktır. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri sivillere bu kadar bir hücum ve yıkım görmemiştik. Buna kayıtsız kalamayız. Şayet Rusya bu savaşı kazanırsa, Putin şiddetin işe yaradığını düşünecek. Daha sonra sıra Rusya’nın başka komşularına gelebilir” açıklamasında bulundu.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine de değinen Stoltenberg, “Birkaç saat evvel ABD Senatosu, iştirak protokollerini onayladı. Şu ana kadar müttefiklerimizden 23’ü Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylamış oldu. NATO tarihindeki en süratli ilerleyen iştirak süreci oldu. Putin, NATO’yu genişleyen ve saldırgan olarak tanımlıyor. Bu bizim asla kabul etmeyeceğimiz bir durum” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.