Sri Lanka’da orduya protestoculara ateş buyruğu verildi

India Today’in haberine nazaran, Savunma Bakanlığı; Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerine protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açmaları talimatı verildi.

Hükümet aykırısı protestocular, iktidardaki Rajapaksa ailesinin destekçilerinin ülkeden kaçmasını önlemek için Kolombo’daki Bandaranaike Havalimanı’na giden yolda denetim noktası kurdu.

Öte yandan, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, insanları “intikam eylemlerini” durdurmaya çağırdı.

Rajapaksa, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İnsanları siyasi temaslarına bakmadan, sakin kalmaya, şiddeti ve intikam hareketlerini durdurmaya çağırıyorum. Siyasi istikrarı fikir birliği yoluyla anayasal yetki içerisinde yine tesis etmek ve ekonomik krizi çözmek için gereken bütün uğraş sarf edilecektir.” sözünü kullandı.

Ülkede yaşanan şiddet olaylarında meyyit sayısı 8’e yükseldi, yaklaşık 250 kişi yaralandı.

Başbakan Rajapaksa istifa etmişti

Muhalefetin ve protestocuların artan baskısının akabinde Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın dün istifa ettiği bildirilmiş, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın, parlamentodaki tüm partileri yeni hükümetin kurulması için görüşmeye davet etmesi bekleniyor.

Şiddet olaylarını denetim altına almak için başşehir Kolombo’da askeri birlikler vazife yapmaya başlamıştı.

Muhalefetteki Birleşik Halk Cephesi Partisi (SJB) yetkililerinden Tissa Attsnayake, süreksiz hükümet kurulursa kaideli dayanak vereceklerini açıklamıştı.

Hükümet aksisi şovlar

Elektrik kesintilerinin 13 saati bulmasının akabinde bir küme gösterici 31 Mart’ta Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın konutu yakınlarında toplanmaya başlamıştı. Polis göstericilere biber gazı ile müdahale etmiş ve birtakım bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Şovları “terör eylemi” olarak nitelendiren ve yaşananlardan “aşırılıkçı güçleri” sorumlu tutan Devlet Lideri Rajapaksa, 1 Nisan’da fevkalâde hal (OHAL) ilan etmişti.

OHAL önlemleri, 5 Nisan’da kaldırılmış lakin ülke genelinde şovlar devam etmişti. Bunun üzerine 6 Mayıs’ta tekrar OHAL ilan edilmişti.

Güney Asya’daki 21 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka’nın, 1948’den bu yana en ağır ekonomik krizle uğraş ettiği belirtiliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.