Son dakika olarak açıkladılar: Ayçiçek yağ fiyatlarında sıcak gelişme! Yüzde 50 arttı, hazırlıklı olun…

Ayçiçek yağlarıyla ilgili son dakika gelişmesi. Resmen duyurdular. Bu haber vatandaşların yüzlerini güldürecek. Balıkesir’in Manyas ilçesinde ayçiçeği hasadı başladı. Elde edilen randıman hem üreticiyi hem de vatandaşları heyecanlandıran çeşitten. Geçen yıla nazaran ekim alanı yüzde 50 artış gösterirken, ayçiçeği yaklaşık olarak bu yıl 30 bin dekar alana ekildi. Üretim alanındaki bu artışla birlikte ayçiçeği yağ fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu. Pekala ayçiçeği fiyatlarında indirim var mı? Ayçiçeği fiyatlarına indirim gelecek mi? İşte haberin detayları…

FİYATLARDAKİ ARTIŞ ÜRETİCİYİ ETKİLEDİ

Türkiye’nin en büyük ayçiçeği alıcılarından olan Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifi, ayçiçeği fiyatlarını yağ fiyatlarına nazaran ton bazında 12-13 bin 800 lira olarak belirlenmesi sonrası hür piyasada oluşan ton bazında 9 bin lira, Tarım Kooperatiflerin ise 10 bin 400 lira fiyat uygulaması ayçiçeği üreticilerini Yağlı Tohumlar Kooperatifine yöneltti.

“DEFALARCA ÇİFTÇİLERİMİZE DAVETTE BULUNDUK”

Ayçiçeği fiyatlarında temel sorunun üretim olduğunu ve bu açıdan çiftçilerin değerli bir role sahip olduğunu söyleyen Manyas Yağlı Tohumlar Kooperatif Lideri Sadettin Kalpakçı, şunları söyledi:

“Bize bu yıl 226 ortağımız rekolte beyannamesi verdi. Piyasanın üzerinde bir fiyat uyguladığımız için bize ortak olmayan üreticilerimiz ortak olalım diye geliyorlar, lakin bu şu anda mümkün değil. Rekolte beyannamesi verilmeden evvel olsaydı bu talepleri geri çevirmezdik. Artık planlama yapıldığı için gönlümüz buna el vermese de ortak kabul etmiyoruz. Biz tekraren çiftçilerimize ortak olmaları davetinde bulunduk. Şu anda randıman oranı ortalama 250-300 kilogram aralığında seyrediyor. Bilindiği üzere yüzde 40 yağ bazlı ayçiçeği için 12 bin ton/TL ve en yüksekte yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeği için ise 13 bin 800 ton/TL uygulanıyor”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.