SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadağ’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Dost ve müttefik Karadağ’a ilk ziyaretimi yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na Antalya’da söz vermiştim, geciktim demiştim. Artık pandemi falan dinlemeyeeğim ilk ziyaretimi yapacağım demiştim. Geldik. İyi ki de gelmişiz. Bu güzel manzaranın içinde basın toplantısını yapıyor olmak bizi ayrıca mutlu ediyor.

Değerli dostum Cukonoviz’e nazik daveti ve misafirperverliği için şükranlarımı sunuyorum. Türkiye ile Karadağ arasındaki dostluk ilişkileri çok eski zamanlara dayanıyor.

Karadağ’ın kültür başkenti Çetinye’de bulunmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Türkiye ayrıca Karadağ’ın bağımsızlığını tanıyan ülkelerden biri olmuştur.

Karadağ’a gönderdiğimiz sağlık yardımları ve Karadağ’ın vatandaşlarımızın tahliyesinde tarafımıza gösterdiği kolaylıklarla aramızdaki dostluk daha da pekişti.

250 milyon dolarlık bir hedef koyduk, bu hedefi belirleyelim dedik ve az önce kendilerinin de ifade ettiği gibi 250 milyon dolara yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

TİKA 20 milyon avroyu aşan 390 proje gerçekleştirdi. Yunus Emre Kültür Merkezimiz 1686 öğrenciye Türkçe eğitim verdi. Burslarımızdan faydalanan Karadağlı öğrenci sayısı 450’yi geçti. Karadağ desteğimizi önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. 

Balkanların ve Avrupa’nın önemli parçaları olan Türkiye ve Karadağ barış ve istikrara ciddi katkılar sağlıyor. Karadağ’ın Balkanlar’daki barışçıl politikalarını, Avrupa ve Avrupa Atlantik Kurumları ile bütünleşme yolundaki attığı hızlı adımları takdirle karşılıyoruz. 

Karadağ’ın AB’ye üye olmasının da bölgenin barış ve refahına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

2022 dünya Kupası elemelerinde milli takımlarımızın 1 Eylül’de İstanbul’da ve 16 Kasım’da Karadağ’da yapacakları maçların dostluğumuzu pekiştirmesini diliyorum, inşallah gruptan birlikte çıkmak nasip olur.

SORU: Bosna Hersek’in Batı’ya değil, Başkan Erdoğan’a güveniyoruz açıklamasını ve Balkan ziyaretini nasıl değerlendirirsiniz?

Balkan ülkelerindeki sorumluluğumuzun ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Biz tarihten gelen bir sorumluluğun mesuliyeti içerisindeyiz. Bu ziyaretleri devam ettirmeye çalışıyor ve önem veriyoruz. Bu ziyaret geç kalmış bir ziyaretti, bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisindeyim. Bu kadar güzel bir yeri bugüne kadar görmemiş olmak bizim için bir eksiklikti, bunu gidermiş olduk. Birlik ve beraberlik içinde Bosna Hersek de inşallah sıkıntı ve sorunlarını aşar diye düşünüyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.