Solak Beşerler Hakkında Daha Evvel Bilmediğiniz Şeyler

Çoğu ülkede solak olmak uzun vakitten beri kabul edilmiş olsa da hala solak olmayı kabul etmeyen ülkeler var. Neyse ki, giderek daha fazla kabul görüyor ve bu nedenle solaklığı benimseyen insanların yüzdesi yavaş yavaş artıyor.

ALERJİLER

Solak mısınız ve ilkbaharda alerjiniz var mı? Bu şaşırtan değil. Kimi araştırmalara nazaran solak insanların bir şeye alerjisi olma mümkünlüğünün 11 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten otoimmün bir hastalık geliştirme bahtları 2,5 kat daha fazladır.

MİGRENE KARŞI DAHA HASSAS

Solak bir insanın hayatı her vakit güllük gülistanlık değildir. Ayrıyeten, sol elini kullanan bireylerin sağ elini kullananlardan iki kat daha sık migren geçirdiği görülüyor.

HUZURSUZ UYUYAN

Hepimiz bazen uykumuzda hareket ederiz, fakat solak insanlarda çok daha yaygındır. Periyodik uzuv hareket bozukluğu, solak beşerler ortasında çok daha yaygındır. PLMD, uzuvların uyku sırasında istemsiz olarak hareket ettiği bir durumdur. 2011’de yapılan bir araştırma, sol elini kullananların yüzde 94’ünün, sağ elini kullananların yüzde 69’una kıyasla bazen bundan muzdarip olduğunu gösteriyor.

ONLAR DAHA ZEKİ

Evet, solak olmanın da avantajları olabilir. 2007’de yapılan bir araştırma, solak insanların çoklukla daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki, bunun nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyoruz. Daha da baş karıştırıcı hale getirmek için, 2010’da öteki bir çalışma tam aykırısını tez etti.

DAHA FAZLA SOLAK ERKEKLER

2008’de yapılan bir solak anketindeki cinsiyet farklılıkları , erkeklerin bayanlardan daha sık solak olduğunu gösterdi. Araştırmacılar 144 solak insanın bilgilerini incelediler ve erkeklerin daha sık solak olduklarını buldular, kesin olmak gerekirse: erkeklerde bunu bayanlardan yüzde 23 daha sık görüyoruz.

ÇOKLU MİSYONDA DAHA İYİ

Araştırmalara nazaran, solak insanların sağ elini kullananlara nazaran çoklu vazifelerde daha yeterli olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten solakların, sağ elini kullananlardan daha güzel hatırlayabildiği görülüyor.

SU ALTINDA DAHA SÜRATLİ GÖRÜN

Nasıl araştırıldığını sahiden bilmiyoruz, lakin görünüşe nazaran bir nörolog, solak insanların vizyonunun su altındayken sağ elini kullananlara nazaran daha süratli ahenk sağladığını keşfetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.