Sivas’ta bulundu: 17 yüzyıllık fanustan zeytinyağı çıktı

Sivas’ta kazı çalışmaları sırasında bulunarak Arkeoloji Müzesi’ne konulan yaklaşık 17 yüzyıllık cam fanus içindeki sıvının zeytinyağı olduğu ortaya çıktı.

KURTLAPA KÖYÜ’NDE BULUNDU

Merkeze bağlı Kurtlapa köyü yakınlarında bulunan ve ağzı kille kapanmış cam fanus Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) akademisyenleri tarafından araştırıldı. Yapılan inceleme sonucunda M.S. 3 ve 4’üncü yüzyıllara ait olduğu değerlendirilen cam fanusun içindeki sıvının zeytinyağı olduğu ortaya çıktı.

ÇOK SIK GÖRÜLMEYEN BİR ÖRNEK

SCÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Erden Erpehlivan da “Bu çalışmayı yapmaya başlamadan önce biz belgelenmesi ve mental enerji konusunda bir çalışma yapıyorduk. Türkiye müzelerinde çok sık gördüğümüz bir örnek değil. Bu içerisinde malzemesi ile birlikte bulunmuş bir örnek. Bu bağlamda içerisinde arkeometrik analizler de gerçekleştirdik” dedi.

CÜTAM Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yavaş ise şunları söyledi: “Milattan sonra 3 ve 4’üncü yüzyıllara ait bir örnektir. Çok ender bir örnek olmasından dolayı da biz özellikle bu esere zarar vermeden bu analizi nasıl gerçekleştirebileceğimiz konusunda çalışmalar yaptık. Laboratuvarımızda bu örneğin özel tekniklerle ayrışmasını sağladık ve ondan sonra analizlerini yapabildik. Bunun sonucunda da içerisindeki bulunan maddenin zeytinyağı olabileceği hakkında fikrimiz oluştu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.