Sinan Oğan’dan 2’nci tur değerlendirmesi: Bizim desteğimizi alan kazanacak!

YSK’nin açıkladığı verilere göre, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. Seçimin ilk turunda oyların yüzde 5’ten fazlasını alan ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın alacağı kararın, seçim sonucunun belirleyicisi olacağı yorumları yapılıyor.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Oğan da aynı görüşte. Oğan, ikinci tur değerlendirmesinde, “Bizim desteğimizle rahat bir seçim alınacağı kanaatindeyim” yorumunu yaptı.

“Bizim açımızdan başarılı bir sonuç. 1 aylık bir seçim kampanyası süresince yani kısıtlı imkanlarla, neredeyse imkansızlıklarla aldık bu sonucu” diyen Oğan, “Aslında daha fazla oy bekliyorduk ama sahada bize dönük bazı operasyonlar yürütüldü, oylarımız çalındı, itibarsızlaştırma kampanyaları yürütüldü” şeklinde konuştu.

Seçimin neden ikinci tura kaldığı konusunda değerlendirmesi sorulan Oğan, “Biz olduğumuz için. Yani biz olmasaydık seçim 2. tura kalmıyordu biliyorsunuz” dedi.

“1-2 GÜN İÇERİSİNDE AÇIKLAYACAĞIM”

Kime destek vereceğini ne zaman açıklayacağına yönelik konuşan Oğan, “1-2 gün içerisinde istişareleri tamamlayıp muhtemelen ondan sonra açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Oğan, destek koşullarını da açıkladı:

“Elbette kırmızı çizgilerimiz var. Başta terörle mücadele, terör örgütlerinin desteklediği siyasi partilerle araya mesafe koyma, sığınmacıların gönderilmesi gibi bir takım şartlarımız var.”

AK Parti’nin göçmen ve sığınmacı meselesinde bir adım atmadığı hatırlatılan Oğan, “Bu bizim temel kırmızı çizgimiz. Bu konuda adım atmak durumundalar” diye konuştu.

Oğan, Kılıçdaroğlu veya Erdoğan’ın görüşme talebinde bulunup bulunmadığı konusunda ise, “Bu konular bireysel meseleler olduğu için insanların iznini almadan bu konuları paylaşmayı doğru bulmuyorum ben” dedi.

“HEPSİNİ TAŞIRIZ”

Oğan ayrıca, kendisine oy veren seçmenin ‘sadık bir kitle olduğunu’ 2. turda destek vereceği adaya taşıyabileceğini belirtti.

Oğan, şunları kaydetti:

“Taşırız. Hepsini taşırız çünkü bizim seçmen kitlesi Türkiye’deki en sadık seçmen kitlesi, en bağlı seçmen kitlesi. Ama biz kendimize göre karar vermeyeceğiz. O seçmen kitlesine danışarak karar vereceğimiz için o seçmen kitlesinin iradesi ile hareket edeceğiz zaten.”

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir