Savaş tarihinde ilk: Yazıcı ile bomba yapıyorlar

Rusya – Ukrayna Savaşı, 24 Şubat’tan beri devam ediyor.

Amerika’nın silah sevkiyatından sorumlu isimleri, ABD gazetesi CBS’ye konuştu ve silahların sadece yüzde 40’ının cepheye ulaşabildiğini söyledi.

Rus hava kuvvetleri, uçak ve füze saldırıları ile on binlerce ton silahı ve mühimmatı, Ukrayna ordusu cepheye ulaştıramadan imha etti.

Bunun üzerine Ukraynalı askerler duruma uyum sağladı ve yeni çözümler üretti.

Rus radarları tarafından görülemeyen ve “market İHA’sı” olarak bilinen dört pervaneli ufak İHA’lar tedarik eden Ukrayna ordusu, bunları silaha dönüştürdü.

Üzerinde gözlem için kamera bulunan İHA’larda, bir şeyleri taşımak için bulunan kol üzerine bomba takılıyor ve kol oynatıldığında bomba düşüyor. Yeterince talim yapan İHA operatörleri, isabetli atışlar yapmaya başlayabiliyor. Çünkü bomba havadan bırakılıyor, akıllı mühimmat kullanılmıyor.

Bu taktik, Rus ordusu tarafından da kısa sürede benimsendi ve kullanılmaya başlandı.

Ancak Ukrayna ordusu, bu İHA’lar ile atılacak bombaları da bizzat kendisi modifiye ediyor.

Normalde bomba atar tarafından kullanılan VOG-17M bombaları modifiye eden Ukrayna askerleri, bombanın ucuna havan mühimmatı gibi bir ateşleyici (fuse), arkasına ise kanatçıklar (fins) takıyor.

Havan mühimmatının parçaları. Fuze (ateşleyici) ve fins (kanatçıklar)
VOG-17M bomba atar mühimmatı

Bunun için ise 3 boyutlu yazıcı kullanıyorlar.

3 boyutlu yazıcıda, VOG-17M bombası için ölçüleri belirli ateşleyici ve kanatçık üretiliyor. Malzeme olarak ise polimer kullanılıyor.

Bu sayede bomba atar mühimmatı, ağırlığı artmadan bir havan mühimmatına dönüşüyor. Böylece yere dik şekilde isabet edebiliyor ve ateşleyici sayesinde patlayarak içindeki şarapnelleri etrafa saçıyor.

Tesiri ve tahrip gücü yüksek olmasa da, Rus güçlerini rahatsız etmede ve yeri geldiğinde 1-2 askeri kayıp verdirmede işe yarayan bu taktik, Ukrayna ordusunun en yaygın taktiklerinden birisi.

3 boyutlu yazıcı ise, 2 devletin savaşında ilk defa kullanılarak tarihe geçmiş oldu. 3 boyutlu yazıcılardan daha önce sivil maksatlı silah parçaları üretilmişti veya milis ve terör grupları, Suriye’de ve Irak’ta bunu sıkça kullanmıştı.

Bu defa ise 3 boyutlu yazıcı, 2 devletin savaşında kullanılmış oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.