“Pegasus” krizi İspanya’da istihbarat liderini misyondan aldırttı

Hükümet, dışarıdan dayanak aldığı Katalan ve Bask siyasi partileri ile koalisyonun küçük ortağı çok sol görüşlü Unidas Podemos partisinden gelen baskıların akabinde Bakanlar Konseyinde, CNI Lideri Esteban’ın vazifeden alınmasına karar verdi.

CNI içinde 39 yıldır misyon yapan ve 5 Şubat 2020’de başkanlığa getirilen Esteban, İspanya tarihinde istihbarat kurumunun birinci bayan lideri olmuştu.

Esteban, 5 Mayıs’ta meclis kurulunda yaptığı konuşmada, ortalarında şimdiki Katalan özerk hükümet lideri Pere Aragones’in de olduğu ayrılıkçı Katalan siyasetçilerden 18’inin cep telefonlarının Yüksek Mahkemenin talimatı sonrasında CNI tarafından takibe alındığını ve sürecin yasal olduğunu söylemişti.

Savunma Bakanı Margarita Robles, Bakanlar Konseyinde alınan kararla ilgili basına yaptığı açıklamada, Pegasus krizinin ve CNI Lideri Esteban’ın vazifeden alınmasının İspanyol istihbaratının imajına ve güvenirliğine ziyan vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Robles, haziran ayı sonunda NATO doruğuna konut sahipliği yapacak İspanya’nın “ciddi, inançlı, muteber bir ortak” olduğunu vurgulayarak, 3 binden fazla çalışanı olan CNI’nin tüm memleketler arası istihbarat kurumları tarafından hürmet duyulan bir kurum olmaya devam edeceğini söyledi.

Robles, mevcut durumda Savunma Bakanlığı Müsteşarı olan ve 40 yıla yakın bir mühlet CNI içinde misyon yapan Esperanza Casteleiro Llamazares’in yeni CNI lideri olarak atandığını açıkladı.

Llamazares, Esteban’ın akabinde CNI’nin ikinci bayan lideri oldu.

Öbür yandan Bask ve Katalan siyasi partiler ile ana muhalefetteki sağ partiler, Esteban’ın yanı sıra Savunma Bakanı Robles’in de istifa etmesi gerektiğini savundu.

ABD’nin The New Yorker mecmuasının 18 Nisan’da ortaya attığı ve Kanada’nın Toronto Üniversitesine bağlı siber güvenlik uzmanlarından oluşan Citizen Lab araştırma kümesinin bilgilerine dayandırdığı haberde, 60’tan fazla Katalan siyasetçinin ve fikir liderlerinin, CNI tarafından Pegasus casus yazılım sistemiyle takibe alındığı ileri sürülmüştü.

İsrail kökenli siber güvenlik şirketi NSO Group tarafından geliştirilen “Pegasus” casus yazılımla dinlenmelerini “siyasi skandal” olarak yorumlayan Katalan siyasetçiler, mevzunun süratli ve en ince detaylarına kadar soruşturulmasını, sorumluların cezalandırılmasını hükümetten istemiş lakin beklediği yansıyı görmeyince hükümet ile siyasi bağlarını en düşük düzeye indirme kararı almıştı.

Katalan özerk hükümeti, CNI lideri Esteban’ın vazifeden alınmasını “doğal bir sonuç” olarak yorumlayıp, kâfi olmadığını savunuyor.

Pegasus ile dinlenenlere Başbakan ve Savunma Bakanı’ndan sonra İçişleri Bakanı da eklendi

Bu ortada Katalan siyasetçilerin dinlenmesinden bağımsız olarak İspanya’da kimi hükümet üyelerinin de “yasa dışı ve dış mihraklarca” Pegasus sistemiyle dinlenmesiyle ilgili yeni bilgiler paylaşıldı.

Hükümet Sözcüsü İsabel Rodriguez, Başbakan Pedro Sanchez ve Savunma Bakanı Margarita Robles’in yanı sıra İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska’nın cep telefonunun da Pegasus sistemiyle dinlendiğinin Ulusal Kriptoloji Merkezi tarafından tespit edildiğini açıkladı.

Rodriguez, Marlaska’nın cep telefonuna Robles’te olduğu üzere 2021 Haziran ayında girildiğinin belirlendiğini, tıpkı program ile Tarım Bakanı Luis Planas’ın cep telefonuna yapılan müdahale teşebbüsünün ise başarısız olduğunu kaydetti.

Hükümet, kelam konusu olayları araştırması için Ulusal Mahkemeye başvurmuş, mahkeme de soruşturmanın kapalı yürütülmesine karar vermişti.

İspanyol basını, İspanya-Fas krizinin yaşandığı periyoda denk geliyor olmasından ötürü kimi hükümet üyelerinin dinlemesinin gerisinde Fas’ın olduğunu tez etse de bu ülke ile münasebetlerini düzeltmeye çalışan hükümet yetkilileri bunu yalanlamıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.