Pasifik’te tansiyon tekrar yükseldi: Çin, Tayvan Boğazı’nda tekrar tatbikata başladı

Çin, ABD kongre üyelerinden oluşan heyetin Tayvan’a gitmesinin akabinde Tayvan Boğazı’nda tekrar tatbikat başlattı.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaretten 12 gün sonra, ABD’den üst seviye bir heyet daha Tayvan’a gitti. Tayvan Dışişleri Bakanlığı, ABD Massachusetts Senatörü Edward Markey’nin öncülüğündeki 5 kişilik heyetin 2 günlük ziyaret için dün akşam saatlerinde Tayvan’a ulaştığını açıkladı. Ülkedeki temaslarına başlayan heyet, bugün Tayvan önderi Tsai Ing-wen ile de bir ortaya geldi.

ABD heyetinin Tayvan’a ziyaretine sert reaksiyon gösteren Çin, Tayvan Boğazı’nda yine tatbikat başlattı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Harekat Alan Komutanlığı’nın, Tayvan etrafındaki sularda ve hava alanında müşterek muharebeye hazırlık ve gerçek savaş tatbikatı başlattığı duyuruldu. Doğu Harekat Alan Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, komutanlığın Çin’in ulusal egemenliği ile Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı korumak için gerekli tüm önlemleri alacağı vurgulandı.

‘SAVAŞ HAZIRLIĞINI SÜRDÜRECEĞİZ’

Bu ziyaretin Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini belirten Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, “PLA, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan her tıp ayrılıkçı teşebbüsü ve dış müdahaleyi durdurmak için eğitimlerini ve savaş hazırlıklarını sürdürecek. Tatbikat, Tayvan Boğazı’ndaki istikrarı baltalayan ABD ve Tayvan’a karşı bir caydırıcılık eylemidir” dedi. ABD heyetinin ziyaretine karşı çıktıklarını ve Tayvan probleminde hiçbir dış müdahaleye müsamaha göstermeyeceklerini söyleyen Qian, “Çin’in tekrar birleşmesini engellemeye çalışan her tıp teşebbüs başarısızlığa mahkumdur” diye konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi üyelerinin Tayvan ziyareti, krizi daha da tırmandırdı

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, ABD kongre üyelerinin Tayvan’a yaptıkları ziyaretin Tek Çin prensibini önemli formda ihlal ettiği ve dışarıya yanlış bildiriler verdiği belirtildi. Tek Çin unsurunun, Çin ile ABD ortasındaki diplomatik bağlantıların siyasi temelini oluşturduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “Çin, ABD’yi Tek Çin prensibine ve iki ülke ortasındaki üç ortak bildiriye uymaya çağırıyor” sözlerini kullandı. Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada da, Çin’in ABD ile Tayvan ortasındaki her türlü resmi temasa karşı olduğuna işaret edilerek, ABD’nin provokasyonlarına sert önlemlerle cevap verileceği belirtildi. Büyükelçilik Sözcüsü Liu Pengyu toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Tayvan Boğazı’ndaki mevcut tansiyonun sorumlusu olan ABD, kongre üyelerinin ziyaretinin sonuçlarına da katlanmalıdır” dedi.

PELOSI’NİN ZİYARETİ TANSİYONU TIRMANDIRMIŞTI

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, Asya gezisi kapsamında Pekin’in tüm ikazlarına karşın 2 Ağustos’ta Tayvan’ı ziyaret etmişti. Çin ordusu, ziyarete reaksiyon olarak, Tayvan Boğazı ve etrafında gerçek mühimmatlı tatbikatlar düzenlemişti. Çin idaresi ayrıyeten Pelosi’ye yaptırım uygulama kararı almış, Çin ve ABD’nin savunma bakanlıkları ve orduları ortasındaki istişareleri durdurmuştu.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının kesimi olarak görüyor. Çin idaresi, “Barışçıl yine birleşme” ismi altında Tayvan’ın yönetimini eline almayı isterken, bu uğurda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Pekin, başka ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurmasını da ‘‘egemenlik ihlali” olarak kıymetlendiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.