Özer Sencar: Vatandaş ekonomik nedenlerle iktidarı terk ediyor

Metropoll Araştırma’nın kurucusu Prof. Sencar programda Aralık ayı anket çalışmalarının analizini yaptı. Prof. Sencar, “İktidarı terk eden kitlenin yarısı hâlâ Erdoğan ile gönül bağı içerisinde. Muhalefet partileri bu insanları kendilerine çekemiyorlar.” dedi.

12 PUANLIK KOPUŞ

Prof. Özer Sencar, “Son ölçümümüze göre 12 puanlık iktidar yanlısı seçmen partilerini terk etmiş ve kararsızlarda bekliyorlar. 20 Aralık ekonomik kararları ve asgari ücretin artırılması, memurların kat sayısının artırılması ya da emeklilerin eline geçecek paranın artırılması, 3600 ek göstergenin yerine oturması, EYT’lilerin haklarının düzenlenmesi gibi olaylar bu kitleye önemli bir mesaj gaziantep escort taşıyor çünkü iktidarı terk eden kitlenin yarısı hâlâ Erdoğan ile gönül bağı içerisinde.” dedi.

“AK Parti’den uzaklaşmışlar ama Erdoğan’dan kopmamışlar. AK Parti’den kararsızlara giden seçmenin Yüzde 45’i bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kesinlikle Erdoğan’a oy veririz diyorlar. Kararsızlar çok da kararsız değil.” diyen Sencar, “AK Parti’den uzaklaştılar bir miktar ama başka bir yere gitmedikleri için yeniden AK Parti’ye geri dönme şansları yüksek ve Erdoğan da şu anda bunu yapmaya çalışıyor.” dedi.

KOĞUŞ SEBEBİ EKONOMİK

Prof. Özer Sencar, “Asgari ücret ya da emeklilere verilen imkanlar bu insanları geri çekmeyi hedefliyor. Kararsıza giden iktidar yanlısı seçmenlerin iktidarı terk etmesinin sebebi ekonomik. Geçim darlığı ve gelir yetersizliği.” dedi.  “İktidar kısmen de olsa bu sorunu çözdüğü takdirde kararsızların yarısının geri dönebileceğini düşünüyor.” diyen Sencar, “Ben öyle düşündüğünü zannediyorum. Çünkü yarıya yakını geri gidebilir, ölçümlerde biz bunu görebiliyoruz.” diye konuştu.

KISA VADEDE ETKİLİ ADIMLAR

“İktidarın 20 Aralık’tan sonra çalışanlara yönelik yaptığı gelir arttırıcı eylemlerin kısa vadede önemli etkisinin olacağını düşünüyorum ama bu etkinin artan enflasyon karşısında 6 aydan fazla süreceğini zannetmiyorum.” diyen Prof. Özer Sencar, ” Bir süre sonra insanlar bugünkü geçim sıkıntısı durumuna düşeceklerdir ve bunu da önlemek için iktidar erken seçim yapabilir. İktidar maaşları arttırarak tam bir seçim ekonomisi uyguluyor ve insanlarda özellikle dar gelirlilerde kısmi bir rahatlama meydana getirecek ama bu rahatlama etkisini bir yıl boyunca sürdüremez çünkü bugün enflasyon yüzde 50 ama iki ay sonra yüzde 60 belki yüzde 70 olacak.” dedi.

CHP ARTMIYOR

Prof. Özer Sencar, “İnsanlar AK Parti’yi terk etmişler ama başka muhalefet partileri bu insanları kendilerine çekemiyorlar. Sorun burada iktidar sorunu kadar muhalefet sorunudur. AK Parti’den yüzde 11 ayrılıyor bunun sadece yüzde 2 puanı diğer partilere gidiyor. Yüzde 9 hâlâ orada duruyorsa burada sorun seçmende değil muhalefetin bu insanları kendisine çekememesinde.” dedi.

“Burada başarısızlık varsa birisi iktidarın ekonomiyi yönetememe başarısızlığı diğeri ise muhalefetin bu insanlara, ‘biz ekonomiyi ve ülkeyi daha iyi yönetiriz’ inancını üretememesidir.” diyen Prof. Özer Sencar, “Kararsız olarak kaldığı sürece bu insanlar tekrar gidebilirler. CHP’nin karasızlar dağıtılmadan bu ayki oyu yüzde 20. 7-8 senedir CHP’nin oyu yüzde 20 bandında. Daha yüksek bir noktaya çıkamadılar. 25 puanlık kararsızların olduğu bir ortamda bile CHP oyunu artıramadı.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.