Numan Kurtulmuş Açıkladı: Dolardaki Yükseliş Spekülasyon ve Algıymış

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, dolarda son dönemde oluşan alış-satış farkına yönelik sorulara, parti İstanbul İl Başkanlığındaki toplantıda değindi. Seçimden sonra dolarda yükseliş olacağına, son dönemde piyasalardaki fiyatlamalara Kurtulmuş’un tepkisi ‘kınamak’ oldu.

Kurtulmuş, “Özellikle Merkez Bankası’nın ve kamu bankalarının” durumu takip ettiğini, oluşan çoklu piyasanın ise “algı” olduğunu söyledi.

‘Algının vermesi beklenen olumsuz sonuçlar bunlar’ ifadelerini kullanan Kurtulmuş, seçim döneminde mücadelelerine yönelik ‘fırsat bilenlerin’ birtakım algılar oluşturmaya çalıştığını iddia ederek ‘Bunlara asla itibar edilmemesi gerekiyor” dedi.

Bankacılık kaynakları açılan makasın, döviz alımlarını engellemek amacıyla TCMB’nin talebi üzerine oluştuğunu belirtirken, “Seçimden sonra dolar 30 TL olacak” söylemlerine de Kurtulmuş, bu zihniyet ve tavrı kınadığını söyledi.

Bu söylemleri ‘spekülasyon’ olarak niteleyen Numan Kurtulmuş, ‘Hiçbir ekonomik rasyonaliteyle ifade edilemeyeceğini, gerçek dışı olduğunu, böyle olmasını dileyenlerin oluşturduğu bir algıdan ibaret olduğunu açıkça ifade ediyorum’ sözlerini sarf etti.

Türkiye’nin ekonomisinin kendi normal seyri içerisinde gittiğini ve spekülasyonlarla karşı karşıya kalmayacağını umduğunu belirtirken, “Kamu yönetimi bütün kurum ve kuruluşlarıyla olası risklere karşı hazırdır, tedbirlerini almaya muktedirdir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir