MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı: Türkiye’de iş beğenmeme üzere bir durum var

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Lideri Mahmut Asmalı, “Türkiye’de iş beğenmeme durumu” olduğunu öne sürdü.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Mahmut Asmalı, taban fiyata enflasyonun üzerinde artırım yapıldığını, fiyatlar arttıkça fiyatları yükseltmenin enflasyonu daha da üst çekeceği, ücretlinin de mağdur edilmemesi için diğer bir toplumsal yol bulunması gerektiğini savundu.

Minimum fiyatın İstanbul ve Ankara üzere büyük kentlere cazip olmayabileceğini belirten Asmalı, “Ama Anadolu’da bu fiyatla daha rahat yaşanabilir. Ancak buradaki işler de tercih edilmiyor. İhracatın bu kadar geliştiği ortamda, işsizliğin bu kadar olmaması gerekiyor. İşsizliğin daha geri gelmesi gerektiğini düşünüyoruz” halinde konuştu.

Türkiye’de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu tez eden Asmalı, “Bizim üyelerimizden gelen duyumlarınız var. Çok eleman arayan lakin bulamayan var. Maalesef Türkiye’de iş beğenmeme üzere bir durum var. Emek ağır işlerde çalışmak istenmiyor. Beşerler ağır işlerde, emek ağır işlerde çalışmak istemiyor. Çalışsa da verimli olmuyor. Yabancı asıllı çalışanlar bu işlerde daha fazla çalışıyor” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.