‘Mortgage boykotu’ fiyatları vurdu: Demir cevheri 100 doların altında

Demir cevheri mortgage ödemelerinde yaşanan boykotun inşaat firmalarının ve banka paylarını de düşürmesiyle 100 doların altına geriledi

Çinli yetkililer, emlak dalını kasıp kavuran ve çelik talebi üzerinde yeni bir belirsizlik yaratan bir ipotek boykot dalgasıyla boğuşurken, demir cevheri önemli kayıplar yaşadı.

Konut satın alanların tamamlanmayan projeler için mortgage ödemelerini yapmayı reddedenlerin sayısı artarken ödeme boykotunun sanayi genelinde iktisadın öbür alanlarına da yayılabilecek bir finansal sıkışmayı tetikleyebileceğinden tasa ediliyor.

Demir cevheri, yüzde 8’den fazla kıymet kaybederek 100 doların altına geriledi.

Konut kredilerinde yaşanabilecek temerrütlerin, inşaat firmalarının karşılaştığı likidite sıkışıklığını şiddetlendirebileceği ve şimdi tamamlanmamış projeler üzerinde baskı oluşturabileceği belirtiliyor.

Çinli yetkililer, durdurulan ipotek ödemelerinin şu anda göründüğünden çok daha şiddetli olabileceğine vurgu yapıyor ve kelam konusu boykotları görüşmek üzere büyük bankalarla toplantılar yapılması bekleniyor.

Mortgage karışıklığı, Çin’in gayrimenkul piyasasında demir cevheri fiyatlarının bir yıl öncesine nazaran yarıdan fazla düşmesine yol açan uzun müddetli bir krizin son kesimi olurken Pekin idaresi, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için potansiyel altyapı harcamalarına 1 trilyon dolardan fazla para ayırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.