Milli Eğitim Bakanı Özer merak edilenleri açıkladı

18 milyonu aşkın öğrenci ders başı yaptı, merak edilenleri Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yanıtladı. “Yüz yüze eğitime katılım zorunlu” diyen Özer, kimlerin mazeretli olacağını açıkladı.

“Yüz yüze eğitime katılım zorunlu olacak. Ancak Sağlık Bakanlığı E-Nabız sistemindeki kronik hastalıklar listesinde yer alan hastalığa ait raporu olan öğrenciler ve koronavirüs tanılı veya temaslı öğrencilerimiz okula gelmeden Eba TV ve dijital platformlar üzerinden derslerini takip edebilecekler.”

1,5 yıl aranın ardından ders zili çaldı, eğitim yüz yüze başladı. Hedef, 17 Haziran 2022’de sona erecek eğitim öğretim yılı sonuna kadar okulları açık tutmak. Hürriyet Gazetesine konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların açık kalması için alınan tedbirleri açıkladı.

TEMİZLİĞE 650 MİLYON TL AYIRDIK

“Öğrenciler ve tüm personelimiz okulda bulundukları sürece maske kullanacaklar. Laboratuvar ve atölye gibi sosyal mesafenin kısaldığı yerlerde yüz koruyucu siperlik kullanılacak. Okullarımızın temizlik ve hijyen koşullarını sağlanması için 650 Milyon TL’lik ödenek kullandık.”

OKULLARDA “ELEKTRONİK TAKİP SİSTEMİ” DÖNEMİ

“Öğrenci ve personelin risklilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yoluyla izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak. Öğretmen ve çalışanlarımızın aşı durumu ve kimlerin PCR testi yaptırması gerektiği de bu sistemden takip edilecek. Dolayısıyla okul yöneticilerimiz, ilçe ve il milli eğitim müdürlerimiz süreci yakından takip edip gerekli önlemleri alabilecek.”

Derslerin 40 dakikayı aşmayacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Özer, velilere de aşı olmaları çağrısı yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.