Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı: Saat verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, yurdun kuzey, iç ve doğu kesitlerinin kesimli yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, Batı Akdeniz’in iç kısımları, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun doğusu (Ardahan hariç) ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Çorum, Amasya ve Giresun etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların, Marmara’nın kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI DÜŞÜYOR

Kuzeybatı kısımlarda yağışla ve kuzeyli rüzgarla birlikte hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacağı, iç bölümlerde 2 ila 4 derece artacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı varsayım ediliyor.

Rüzgarın batı kısımlarda kuzey ve kuzeybatı vakitle kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile iç ve doğu kısımlarda güney ve güneybatı istikametlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği kestirim ediliyor.

MARMARA İÇİN İHTAR

Yağışların, Marmara’nın kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında mahallî olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı (Ani sel, lokal su baskını, lokal dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış anında kuvvetli rüzgar, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Marmara’da rüzgarın öğlen saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde, fırtına biçiminde eseceği varsayım edilmektedir. Fırtınanın tıpkı gün akşam saatlerinden sonra tesirini kaybetmesi beklenmektedir.

ANKARA İÇİN KRİTİK İKAZ

Ankara Valiliği, kentin birtakım bölgelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışının tesirli olacağını belirtti. Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere nazaran, Çarşamba akşam saatlerinden Perşembe günü sabaha kadar Ankara’nın yüksek bölümlerinde ve kuzey ilçelerinin (Çamlıdere, Kızılcahamam) yüksek bölümlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlarıyla birlikte buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

KAR YAĞIŞI UYARISI

Toplumsal medyada hava iddialarıyla bilinen Hava Forum, Bolu için kar yağışı ikazında bulundu. Paylaşımda “19 Mayıs Perşembe akşamı Bolu Dağı geçidinde ağır kar bekliyoruz. Trafikte aksamalar olabilir” denildi.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.