Markette en çok limonun fiyatı arttı

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, mayıs ayı üretici ve Market fiyatlarına ait yaptığı açıklamada, üretici ile market ortasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 522.5 ile elmada görüldüğünü de belirtti. Bayraktar şunları söyledi:

YEŞİLLİKTE FİYAT DÜŞTÜ

“Mayıs ayında üreticide fiyatı en çok düşen eser, yüzde 62.3 ile marulda görüldü. Maruldaki fiyat düşüşünü yüzde 59.4 ile sivri biber, yüzde 55 ile maydanoz, yüzde 50.2 ile salatalık, yüzde 37.6 ile kabak, yüzde 33.3 ile patlıcan, yüzde 31.2 ile yeşil soğan yüzde 31 ile ıspanak izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı, yüzde 20 ile limonda görüldü. Limondaki fiyat artışını yüzde 14.3 ile havuç, yüzde 12.8 ile dana eti ve yüzde 10.2 ile domates takip etti. Mayıs ayında üreticide 29 eserin 8’inde fiyat artışı olurken, 13’ünde fiyat düşüşü görüldü, 8 eserde ise fiyat değişimi olmadı. Üretici fiyatlarında elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm ve kuru incirde fiyat değişimi olmadı.”

Bayraktar, üretici ile market ortasındaki fiyat farklılıklarının sebeplerine ait ise, “Limonda piyasaya depolardan yatak Limon arzının devam etmesi, depo masraflarının artması fiyatların yükselmesine yol açtı. Marul, sivri biber, maydanoz, salatalık, kabak, patlıcan, yeşil soğan ve ıspanak fiyatlarındaki düşüş, havaların ısınması sebebiyle artan arzdan kaynaklanmaktadır. Havaların ısınmasıyla birlikte tarla eserlerinin piyasaya arzının artması, önümüzdeki devir tüketici fiyatlarına olumlu tarafta yansıyacaktır” formunda konuştu.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.