Lazer Işınlarına Dayalı Üç Boyutlu Görüntü İşlemi: Hologram Nedir?

Holografi, bir nesneden saçılan ışığı kaydeden ve ardından üç boyutlu görünecek şekilde sunan bir fotoğraf tekniğidir. Yıllar boyunca, içinden ışığın geçmesine ve görüntünün yandan görüntülenmesine izin veren transmisyon hologramları dahil olmak üzere çeşitli hologram türleri yapılmıştır. 

Bu içeriğimizde hologramlar hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hologram Nedir?

Holografi, bir nesneden saçılan ışığı kaydeden ve ardından üç boyutlu görünecek şekilde sunan bir fotoğraf tekniğidir. Yıllar boyunca, içinden ışığın geçmesine ve görüntünün yandan görüntülenmesine izin veren transmisyon hologramları dahil olmak üzere çeşitli hologram türleri yapılmıştır. 

Lazer ışınlarını kullanarak üç boyutlu görüntü elde etme teknolojisi olarak bilinen hologramda bir lazer ışını iki özdeş ışına bölünür ve aynalar kullanılarak yeniden yönlendirilir. Bölünmüş ışınlardan biri, aydınlatma ışını veya nesne ışını, nesneye yönlendirilir. Işığın bir kısmı nesneden kayıt ortamına yansıtılır. Referans ışını olarak bilinen ikinci ışın, kayıt ortamına yönlendirilir. Bu sayede nesne ışınından gelen herhangi bir görüntü ile çakışmaz ve hologram konumunda daha kesin bir görüntü oluşturmak için onunla koordine olur. Daha sonra iki ışın kesişir ve birbiriyle girişim yapar. Girişim deseni, gözlerimizin görmesi için sanal bir görüntüyü yeniden oluşturmak üzere kayıt ortamına basılan şeydir.

Işıkların birleştiği kayıt ortamı çeşitli malzemelerden yapılabilir. Hologram oluşturmada en yaygın kullanılanlardan biri, ilave miktarda ışığa duyarlı grenler içeren fotoğraf filmidir. Bu, iki ışın için çözünürlüğün daha yüksek olmasını sağlar ve görüntünün 1960’lardan kalma gümüş halojenür malzemeyi kullanmaya göre çok daha gerçekçi görünmesini sağlar.

Hologramın Tarihi

Hologram teknolojisinin gelişimi, 1962’de Sovyetler Birliği’nde Yuri Denisyuk ve Michigan Üniversitesi’nde Emmett Leith ve Juris Upatnieks’in 3 boyutlu nesneleri kaydeden lazer teknolojisi geliştirmesiyle başladı. Kayıt ortamı için gümüş halojenür fotoğraf emülsiyonları kullanıldı, ancak söz konusu nesnelerin netliği o sırada mükemmel değildi. Ancak kırılma indeksi ile aktarımın dönüştürülmesini içeren yeni yöntemler, hologramların zaman içinde iyileştirilmesine olanak sağladı.

Günümüzde 3 boyutlu görüntüleri gerçek zamanlı olarak yansıtan yeni holografik teknoloji geliştirilmektedir. Görüntüler de statiktir, ancak her iki saniyede bir yenilenerek flaş benzeri bir hareket etkisi yaratırlar. Araştırmacılar, daha yüksek çözünürlük ve daha hızlı görüntü akışı sağlamak için önümüzdeki birkaç yıl içinde hologram teknolojisini geliştirmeyi umuyor.

Hologramın Kullanım Alanları

Hologram teknolojisi günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sağlık sektöründe tıp eğitimi ve tedavi süreçleri

  • Haritacılık sektörü

  • Askeri alanlar

  • Eğitim sektörü

  • Güvenlik sektörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir