Konut sahiplerinin kira artışı oyunu: Bin lira çabucak artırdılar

Özlü, “Karar yürürlüğe girmeden evvel kimi kiralık dairelerde fiyat artışları yapıldı. Takip ettiğimiz bir kiralık daire 6 bin liradan, 7 bin liraya yükseltildi” diye konuştu.

Konut piyasasındaki gelişmeler gündemde yer almaya devam ediyor. Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, kesimin geldiği son noktayı, iki yıllık süreçte yaşanan fiyat değişimlerini ve emlak piyasasına ait genel değerlendirmelerde bulundu.

Özlü, konut kesiminde fiyat artışlarının altından bir çok neden yattığını belirterek, “Pandemiden ötürü 2 sene boyunca meskenden çıkamadık, inşaat şirketleri durdu. Konut üretimi aksadı. Kâfi ölçüde konut üretilmedi. Akabinde okulların açılmasıyla üniversite öğrencilerinin mesken telaşı konut piyasasında hareketlilik başladı. Sonrasında Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla Ukraynalılar ülkemize geldi. Ayrıca bu devirde inşaat maliyetlerinin de artması ülkemizde olağanın üzerine bir konut muhtaçlığı doğurdu. Bu muhtaçlığın karşılanamamasından ötürü hem kiralık hem de satılık konutlarda fiyatlar arttı” dedi.

YENİ KİRALAMALAR ÖNCESİ FİYATLAR YÜKSELTİLDİ 

Konut kiralardaki artışın 1 Temmuz 2023’e kadar yüzde 25 ile sonlandırılmasını pahalandıran Özlü, “Bu adım kiracılar açısından çok âlâ oldu. Çok güç durumdalardı. Bu adım konut piyasasını hem güzel hem de makus tarafta etkileyecektir. Kimi dairelerde fiyatların artmasına da sebep oldu. Örneğin, düzenlemeden evvel 6 bin liraya kiraya verilen daireler karar yürürlüğe girmeden evvel konut sahipleri tarafından 7 bin liraya yükseltildi. Mal sahipleri kontratı biten mülklerinin kira fiyatlarını karar yürürlüğe girmeden evvel artırdı” dedi. Bu stil durumların kiracıları olumsuz etkileyeceğini belirten Özlü, kontratı devam eden daire sakinlerinin yarar sağlayacağını vurguladı.

SINIRLAMA İŞYERLERİNİDE KAPSAMALI

Bu düzenlemenin yalnızca konutları kapsadığını anlatan Özlü, iş yerleri ve ofisleri de bu sınırlamaya dâhil edilmesinin dalı rahatlatacak bir adım olacağını söyledi. Özlü, “İş yeri ve ofis kiracılarımız bu düzenleme dâhil olmak istiyor. Hakikaten iş yeri sahipleri sıkıntı durumdalar” diye konuştu.

Pandemiden evvel bin 800 liraya kiraya verilen dairelerin gelinen noktada 7 bin liraya kadar yükseldiğini anlatan Özlü, 300 bin liraya satılan 1+1 dairelerin 1 milyon liranın üzerine çıktığını belirtti.

KİRALARI DÜŞÜRECEK ADIMLAR

Gamze Özlü konut muhtaçlığının tahlillerine ait de açıklamalarda bulundu. Bilhassa İstanbul’da bir ekip uyuşmazlıklardan dolayı mahkemelik olan ve atıl duruma bırakılan binalar bulunduğunu söyleyen Özlü, “Bu stil yapılar konuta döndürülebilir. Konut olarak kiraya verilebilir. Belediyeler bu durumla ilgili bir çalışma yapabilir. Ayrıyeten yeni yapılacak binalarda vergi muafiyetleri uygulanabilir. Bu yollarla kiralar düşebilir” diye konuştu.

İNŞAAT GEREÇLERİNDE VERGİ MUAFİYATI UYGULANABİLİR

İstanbul’un öğrenci nüfusu son yıllarda arttı. Öğrencilerin barınma muhtaçlıklarının da karşılanması açısından yurt yahut 1+1, 2+1 tipinde apartmanların inşa edilebileceğini vurguladı. Özlü, bu adımın kiraları düşürücü bir atılım olacağının altını çizdi. Özlü, yeni yapılacak konut projelerinde ithal edilen inşaat materyallerinde vergi indirimleri uygulanabileceğini de tahlil tekliflerine ekledi.

EV SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER DÜŞÜK FAİZDEN FAYDALANABİLİR

Son olarak, Özlü, “Konut kredisi faizlerinden yararlanarak mesken sahibi olmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiği konusunda ihtarda bulunarak “Biraz peşinatla, kamu bankası kredisiyle mesken sahibi olmak bu vakitte avantaj sağlayacaktır” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.