Kırım Tatarı Nariman Ametov, gördüğü işkenceyi anlattı: Beynim akıyor sandım

Rus işgali altındaki Kırım’da 17 Aralık 2021 tarihinde alıkonulan Kırım Tatarı Nariman Ametov, işkence gördüğünü söyledi. İşgalci güçlerce kafasına bir torba geçirilerek bilinmeyen bir yere götürüldüğünü anlatan Ametov, kendisine elektrikle işkence uygulandığını söyledi. Ametov’un yaşadığı işkencleri anlatırken zaman zaman titrediği görüldü. Ametov, sabahtan akşama kadar işgalci görevliler tarafından kendisine işkence uygulandığını, avukat talebinin se reddedildiğini anlattı.

Edinilen bilgilere göre Rus işgali altındaki Kırım’da 17 Aralık 2021 tarihinde sabah erken saatlerde Eski Kırım (Starıy Krım) kentinde yaşayan Kırım Tatarı Nariman Ametov’un evine baskın düzenledi. Rus işgal güçleri, evde arama yaptı ve Nariman Ametov’u gözaltına aldı.

Ametov, Kırım Dayanışması’ya yaptığı açıklamada alıkonulduktan sonra kendisine işkence uygulandığını söyledi. İşgalci görevlilerin, kafasına bir çuval geçirdiğini ve bilinmediği bir yere götürüldüğünü anlattı. Bodruma benzeyen bir yere götürüldüğünü ve kendisinden yalan makinesine (poligraf) bağlanarak ifade verilmesinin istendiğini aktaran Ametov, “Ben makineye bağlanmayı reddettim. Heyecanlı ve korkmuş olduğum için makinenin gösterdiği sonuçlarına güvenmediğimi söyledim.” diye belirtti. Ametov’un, daha sonra görevlilerin kafasına yine çuval geçirdiğini ve düşünmek için yalnız bıraktığını söyledi.
 

Geçtiğimiz gün Rus güvenlik güçleri tarafından Kırım’da gözaltına alınan #Kırım Türkü Nariman Ametov, ona karşı yapılan korkunç işkenceleri hayatı pahasına canlı yayında anlattı: pic.twitter.com/3umh6w7UNS

— Gulsum Khalilova (@KhalilovaGulsum) December 23, 2021
İŞGALCİLER KIRIM TATARI NARİMAN AMETOV’A İŞKENCE YAPTI!

Nariman Ametov, işgalci görevlilerin kendisinin Anğara (Perevalnoye) köyündeki doğal gaz boru hattına düzenlenen sabotaj çerçevesinde alıkonulduğunu bildirdiğini kaydetti: “Yanıma biri geldi bağırarak ismimi sordu. Daha sonra benim adım Maksim dedi. Ben insanları konuşturan adamım. Ben bir makineyim, bir devletim. Ben buraya Kırım’a senin gibileri ezmeye geldim. Ben ona: ‘Bu doğru değil. Ben bir şey yapmadım’ dedim. Buna cevap olarak: ‘Elimden gelen her şeyi yapacağım, sana her şeyi itiraf ettireceğim.’ dedi. Tüm konuşmaya hakaret ve küfürlerle eşlik ediyordu.”

ELEKTRİK VERİLDİ, BEYNİM AKIYOR SANDIM

Nariman Ametov, daha sonra bir bantla sıkıca sandalyeye bağlandığını ayrıca çuvala geçirilen kafasının da sıkı bir şekilde bantlandığını ve kafasına elektrik kablolarının bağlandığını aktardı: “Bana ‘avukatın artık gelmeyecek’ dediler. Elektro şok vererek işkence yaptılar. Canım çok acıdı. Ardından ikinci kez elektrik verdiler. Buna da dayandım. Ancak üçüncü kez çok yüksek akım verildi. Bana ne olduğunu kelimlerle ifade edemem. O an beynim akıyormuş gibi hissettim. Hiçbir şey kontrol edemiyordum. Bundan sonra ‘yeter, ben yalan makinesini kabul ediyorum!’ diye bağırdım. Buna cevap olarak görevli: ‘Buna ben karar veriyorum’ diyerek elektrik vermeye devam etti. Ben artık oradan sağ çıkamayacağımı düşündüm.

KONUŞURSAN, ORTADAN KAYBOLURSUN!

“Bana, yaşanan işkenceyi anlatırsam, baskı ve işkence altında imzalamak zorunda kaldığım ‘kendileriyle işbirliği yaptığıma dair’ belgeyi Kırım halkına göstereceklerini ve böylece vatan haini ilan edeceklerini söylediler. Ardından da belli bir süre sonra gayri resmi olarak ortadan kaybolacağımı ve yöntemlerinin artık bana tanıdık olduğunu anlattılar. Ama çok büyük bir hata yaptılar. Keşke beni öldürselerdi çünkü olup biteni ve bana yaptıkları işkenceleri anlatacağım.”

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde ‘sabotaj eyleminin’ düzenlendiği iddia edilirken ‘sabotajın’ Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.