İspanya’da ‘tecavüz’ tarifi değişiyor: Daha ağır cezalar yolda

İspanya Parlamentosu’nun alt kanadı, ülkede isteğe dayanmayan her türlü cinsel aksiyonu “tecavüz” olarak tanıyan bir yasa tasarısını onayladı. İspanya’da cinsel taarruz kabahatlerine “tecavüz” ve “rızaya dayanmayan cinsel eylem” formunda iki farklı ceza veriliyordu.

Reuters’in haberine nazaran, tasarı 140 ret ve 3 çekimser oya karşılık, 201 oyla kabul edildi. Fakat hükümet tarafından hazırlanan ve iki yıldır üzerinde uğraşılan tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesi için, Senato’nun da onayı gerekiyor.

“Sadece evet evettir” olarak isimlendirilen yasa tasarısına nazaran, “karşılıklı istek olmadan” gerçekleşen her türlü cinsel bağ artık “tecavüz” cürmü olarak sayılacak ve mağdurlar artık şiddet gördüklerini ya da direnç gösterdiklerini kanıtlamak zorunda olmayacak. İspanya’daki mevcut yasaya nazaran, bir akının tecavüz olarak sınıflandırılabilmesi için failin mağdura karşı fizikî şiddet kullanmış yahut tehdit etmiş olması gerekiyor.

‘İSPANYA ARTIK BAYANLAR İÇİN DAHA ÖZGÜR VE İNANÇLI BİR ÜLKE’

Eşitlik Bakanı Irene Montero, dün Kongre’de milletvekillerine seslenerek “’Sadece evet evettir’ ve ‘Sana inanıyorum’ sloganları sonunda yasa haline dönüştü. Bugünden itibaren, İspanya bayanlar için daha özgür ve inançlı bir ülke” dedi.

İspanya’da tecavüz kabahatleriyle ilgili tartışma, 2016’da Pamplona’daki San Fermin Boğa Güreşi şenliğinde bir bayanın cinsel atağa uğramasıyla ilgili görülen davada verilen kararla başladı. Kendilerine “Kurt sürüsü” diyen beş erkek atakla ilgili açılan davada cinsel hücumda, cinsel istismarda bulunmaktan” hatalı bulunmuş “tecavüz suçlamasından” beraat etmişti.

Binlerce kişinin kararı protesto etmesinden sonra dava Yüksek Mahkeme’ye taşınmış, beş fail tecavüzden hatalı bulunarak daha ağır cezalar almıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.