İspanya’da kısa ve orta aralıklı trenler fiyatsız oluyor

İspanya’da yükselen enflasyon ve artan yakıt masrafları nedeniyle hükümet 1 Eylül’den yıl sonuna kadar trenlere binişi fiyatsız yaptı. Türkiye’de ise trene bu yıl artırım üstüne artırım yapıldı.

Dünyada güç fiyatlarının yükselmesiyle artan yakıt maliyetleri ulaşımı da pahalılaştırırken Avrupa ülkeleri ucuz toplu taşımayı teşvik etmek ismine çeşitli tedbirler almaya başladı.

İspanya, artan ömür maliyetleri ile gayret etmek ismine 1 Eylül’den yıl sonuna kadar birtakım kısa ve orta aralıklı trenlere binişin fiyatsız olacağını açıkladı. Banliyö trenlerini de kapsayan düzenleme uzun aralıklı güzergahlar için geçerli olmayacak.

Geçtiğimiz salı günü, İspanya’daki sol koalisyon hükümeti tarafından açıklanan düzenlemeye nazaran, devlete ilişkin demiryolu ağı Renfe’nin belli güzergahlarında seyahat etmek 1 Eylül’den yıl sonuna kadar fiyatsız olacak.

KISA VE ORTA ARADA GEÇERLİ

Hükümet geçtiğimiz mayıs ayında metrolar, otobüsler ve tramvaylar da dahil tüm toplu taşıma araçlarında yüzde 30 indirime gidileceğini açıklamıştı. Demiryolunda yapılan son indirimler, cercanías ismi verilen banliyö servislerinde ve media distancia denilen 300 km’den az orta aralı güzergahlarda geçerli olacak.

Ayrıca kelam konusu indirimler tekli bilet alanlar için de geçerli olmayacak. Düzenlemeden büyük oranda turistler yerine İspanyol vatandaşlarının yararlanması öngörülüyor.

‘ZORLUKLARIN FARKINDAYIZ’

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez husus ile ilgili yaptığı açıklamada, İspanya halkının yaşadığı zorlukların büsbütün farkında olduğunu belirtirken, “Maaşların gittikçe azaldığını ve ay sonuna ulaşmanın sıkıntı olduğunu biliyorum” dedi.

İspanya Ulaştırma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, “Bu tedbir, güç ve yakıt fiyatlarındaki harika artış nedeniyle günlük işe gidip gelmenin inançlı, konforlu, ekonomik ve sürdürülebilir bir yolunu garanti etmek için toplu taşımayı kullanmayı teşvik ediyor” sözlerine yer verdi.

ALMANYA UCUZ TOPLU TAŞIMA UYGULAMASINA GEÇTİ

Öte yandan artan yakıt fiyatları nedeniyle ulaşım konusunda düzenlemeler yaparak halkın cebini rahatlatmak isteyen tek ülke İspanya değil.

Geçtiğimiz mayıs ayında, Almanya’nın ulusal demiryolu şirketi Deutsche Bahn, haziran ayından ağustos ayının sonuna kadar geçerli olarak ‘9 euroya sınırsız ulaşım’ uygulamasını başlattı.

Avusturya ise iklim bileti ismini verdiği uygulama ile ülke genelinde 3,5 euro üzere bir fiyatla pek çok yerde sınırsız toplu taşımaya binme hakkı sunmaya başladı. Ülkede böylelikle ferdi araba kullanımının azaltılarak fosil yakıt tüketiminin sınırlanması da teşvik ediliyor.

TCDD ARTIRIM ÜSTÜNE ARTIRIM YAPTI

Diğer taraftan kentler ortası ulaşımın epeyce değerli hâle geldiği Türkiye’de ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yılbaşından bu yana bilet fiyatlarına artırım üstüne artırım yaptı. Yüksek Süratli Tren fiyatlarına yılın başından bu yana dört kere artırım geldi.

1 Ocak tarihinde Ankara-İstanbul seferi için 84 TL olan Yüksek Süratli Tren biletine 3 Ocak 2022’de yaklaşık yüzde 20 artırım yapılmış ve bilet 101 TL’ye yükselmişti. Mart ayında yüzde 10, nisan ayında ise yüzde 15 artırım yapılan bilet fiyatlarına son olarak haziranda yüzde 30 daha artırım yapıldı.

Böylece Ankara-İstanbul biletleri son 6 ay içerisinde 84 TL’den 195 TL’ye yükselirken yıl başından bu yana fiyatlar yüzde 132 artmış oldu. Ayrıyeten son artırımla birlikte Konya-Ankara ortası süratli tren bilet fiyatı 67 TL’den 87 TL’ye, 182 TL olan İstanbul-Konya bileti ise  235 TL’ye çıktı.

Artan yakıt maliyetleri nedeniyle araba, otobüs üzere ulaşım araçlarıyla seyahat etmek de son periyotta epeyce değerli hâle gelirken vatandaşların ucuz ve konforlu ulaşım aracı olarak gördüğü tren biletlerinin fiyatlarına fahiş artırımlar gelmesi, bu yıl ülke içinde seyahat etmek isteyen vatandaşları zorlamaya devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.