İrlanda’da birinci maymun çiçeği hadisesi görüldü

İrlanda Sıhhat Hizmetleri Yönetimince (HSE) yapılan açıklamada, ülkenin doğusunda birinci hadisenin tespit edildiği, virüsten etkilenen kişinin hastanede tutulmadığı bildirildi.

Kuşkulu bir hadisenin da araştırıldığı ve test sonuçlarının beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, halk sıhhati risk değerlendirmesi yapıldığı söz edilerek, virüs tespit edilen bireyle temasta bulunanlara hastalanmaları durumunda ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi verildiği kaydedildi.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) da 7 Mayıs’tan bu yana İngiltere’de tespit edilen hadise sayısının 101’e, Birleşik Krallık genelindeki toplam sayının ise 106’ya yükseldiğini belirtti.

Birinci olarak 6 Mayıs’ta İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 20’den fazla ülkeye yayıldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo tipinin yüzde 10’a kadar mevt riski bulunurken, Batı Afrika tipinin her 2 olaydan birinde yüzde 1 mevt oranına sahip olduğu biliniyor.

Ekseriyetle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.