Gebelere ‘maymun çiçeği’ uyarısı: ‘Temastan kaçının’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evvelki gün toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla Türkiye’de de maymun çiçeği olayı görüldüğünü duyurdu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, gebelerin maymun çiçeği hastalığından korunmak için grip gibisi belirtileri olan bireylerle temasta bulunmaktan kaçınmasının, hastalığın yaygın olduğu bölgelerden gelenlerden uzak durmasının kıymetli olduğunu bildirdi.

GRİP ÜZERE BAŞLIYOR

Prof. Dr. Buyru, yaptığı açıklamada, maymun çiçeği hastalığının başlangıçta grip gibisi semptomlarla seyrettiğini belirtti.

Buyru; ateş, sırt ve kas ağrıları ile belirti veren hastalığın, daha sonra lenf düğümlerinin şişmesi, kaşıntı ve döküntülerin çıkması ile devam ettiğini aktaran Buyru, 2-4 hafta ortasında süren hastalığın bağışıklık sistemi ile ilgili sorunu olanlarda daha ağır seyrettiğini aktardı.

Prof. Dr. Buyru, hastalığın Covid-19 kadar bulaşıcı olmasa da birtakım olaylarda ölümcül olabildiğine dikkati çekerek, “Vücut sıvıları ile damlacıklar yoluyla yahut hasta birinin kullandığı eşyalar, havlular, çarşaflara temas edilmesi ile bulaşabiliyor. Hastalıklı hayvanlardan da insanlara geçiş olabiliyor. İnsanlardan hayvanlara bulaşmıyor” sözlerini kullandı.

“VİRÜSÜN PLASENTAYI GEÇTİĞİ VE FETÜSÜ ETKİLEDİĞİ SÖYLENEBİLİR”

Gebelerde hastalığın nasıl seyrettiği ile ilgili dataların kısıtlı olduğunu söz eden Prof. Dr. Buyru, şöyle devam etti:

“Şimdiye kadar hastalık geçiren 4 hamile bildirilmiş. Bu 4 hamile de Kongo’da görülmüş. Hastalığı hafif geçiren bir hamile sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiş. Hastalığı gebeliğinin birinci 3 ayında geçiren 2 hamile ise düşük yapmış. Gebeliğin son 3 ayında hastalanan ve birebir vakitte sıtma olan hamile ise meyyit doğum yapmış. Bebeğin incelenmesi sonucunda hastalığa bağlı deri belirtileri görülmüş ve yapılan testlerde bebeğin mevt nedeni olarak maymun çiçeği hastalığı tanısı katılaşmış. Bunlara dayanarak virüsün plasentayı geçtiği ve fetüsü etkilediği söylenebilir.”

ÇİÇEK AŞISINI 1980’DEN EVVEL YAPTIRMIŞ OLANLAR…”

Hastalığın 2-4 hafta içerisinde zaten düzeldiğini aktaran Buyru, genel takviye tedavileri yanında antiviral ilaçlar kullanıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Faruk Buyru, gebelerin hastalığa karşı dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, “Şu anda uygulanmayan çiçek aşısını 1980’den evvel yaptırmış olanlarda hastalık daha hafif seyrediyor. Gebelerin korunmak için grip gibisi belirtileri olan şahıslarla temasta bulunmaktan kaçınması, hastalığın yaygın olduğu bölgelerden gelenlerden uzak durması önemli” değerlendirmesini yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.