Gazeteci Cemal Azmi Kalyoncu’nun AYM’ye yaptığı bireysel başvuru reddedildi

Kalyoncu’nun sosyal medya paylaşımları ile gazetecilik faaliyetlerini “örgütsel suç” olduğunu ileri süren AYM, Kalyoncu’nun tutukluluğun hukuki olmaması dolayısıyla kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin başvurusunun kabul edilemez olduğunu savundu.

Kararın, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından AYM’nin kararını değerlendiren avukat Rümeysa Budak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin gazeteci Nazlı Ilıcak’la ilgili verdiği hak ihlal kararını hatırlattı.

Budak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘‘Darbe girişimi sonrası gazetecilik faaliyetleri ve tweetleri delil gösterilerek tutuklanan gazeteci Cemal Azmi Kalyoncu için AYM iddiaları açıkça dayanaktan yoksun bulmuş ve başvuruyu reddetmiş, karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. İHAM’ın Nazlı Ilıcak kararıyla tutuklamaya esas gösteirlen neredeyse aynı delilleri içeren bir başvuru. İHAM’ın bu başvuru için de 16bin Euro gibi yüklü bir tazminat vermemesi için hiçbir sebep yok.’’ ifadelerini kullandı.
 

Darbe girişimi sonrası gazetecilik faaliyetleri ve tweetleri delil gösterilerek tutuklanan gazeteci Cemal Azmi Kalyoncu için AYM iddiaları açıkça dayanaktan yoksun bulmuş ve başvuruyu reddetmiş, karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. https://t.co/PsiWgpEVSz

— Rumeysa Budak (@RumeysaBudak) December 31, 2021

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.