Gamze Akkuş İlgezdi: “Afet Bölgesindeki Yurttaşların ve Esnafın Mevcut Borçları Faizsiz Olarak En Az 2 Yıl Ertelenmeli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 6 Şubat depreminin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen sigorta şirketlerinin afet bölgesinde hala herhangi bir inceleme yapmadığına dikkat çekerek, iktidarın 6 ay borç erteleme girişiminin yetersiz olduğunu belirtti. Akkuş İlgezdi, “Esnafımızın hibe kredi beklentisi ve mevcut borçlarının faizsiz olarak en az 2 yıla kadar ertelenmesi zorunluluk haline gelmiştir. Deprem bölgesinde bulunan esnafı, sanayiciyi, vatandaşı yeniden hayata kazandırmamız için devlet desteğine ihtiyacı bulunmaktadır” dedi.

İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 6 Şubat depremlerinin vurduğu illerde yaşayan afetzede yurttaşların, esnafın banka ve kamu kurumlarına olan borçlarının en az 2 yıl ertelenmesi gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin bugün yazılı açıklama yapan Akkuş İlgezdi, şunları ifade etti:

“DEPREMİN ÜZERİNDEN 2 AY GEÇTİ, SİGORTA ŞİRKETLERİNDEN YETKİLİLER BÖLGEDE HALA İNCELEME YAPMADI”

“Deprem bölgesinde fabrikası, iş yeri bulunan çok sayıda vatandaşın sigortalı olan işyerlerine zarar tespiti için sigorta şirketlerinden yetkililerin gelmediği şikayetleri aldık. İş adamları, esnafın yanı sıra vatandaşların da benzer sorunlar yaşıyor. Esnafın işletmesi enkaz altında kalmış ya da kullanılamaz hale gelmişken hesapsız, acele borçların 6 ay uzatılması yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. İşletmesinde işçi çalıştıran bir esnaf telefonla bize ulaşarak, ‘Sigortalı olan iş yerime daha sigorta şirketinden eksper zarar tespiti için gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, borçlar 6 ay ertelenmiştir, açıklamasının üzerinden 2 ay geçti. Kalan 4 ayda ne zaman gelip, tespit yapacaklar. Bunu da bilmiyoruz’ diyerek durum tespitinde bulunuyorlar.

“VATANDAŞLAR YENİ HAYATA BAŞLAMAK İÇİN MÜCADELE EDERKEN BÜROKRASİYLE MAĞDUR EDİLMESİN”

Hayatları boyunca unutamayacakları bir felaketle karşı karşıya kalan bölge insanına bir acı da bu ucube sistem yaşatmasın istiyoruz. Yaşanan felaket derin yaralar açmışken, yeni bir yaralar açılmasın istiyoruz. Hemen her gün çok sayıda esnaftan gelen bu ve benzer şikayetleri görmezden gelemeyiz. Depremin üzerinden iki ay geçmesine rağmen dokunulmayan enkazlar, enkazların altında vatandaşlarımızın cesetleri olduğu iddiaları geliyor. Vatandaşlar bir taraftan yeni bir hayata başlamak için mücadele verirken, bir taraftan da bürokrasiyle mağdur edilmesin.

“ESNAFIMIZIN HİBE KREDİ BEKLENTİSİ VE MEVCUT BORÇLARININ FAİZSİZ OLARAK EN AZ 2 YILA KADAR ERTELENMESİ ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR”

Esnafımızın böylesi büyük bir felakette yalnız bırakıldı. Esnafımızın hibe kredi beklentisi ve mevcut borçlarının faizsiz olarak en az 2 yıla kadar ertelenmesi zorunluluk haline gelmiştir. Deprem bölgesinde bulunan esnafı, sanayiciyi, vatandaşı yeniden hayata kazandırmamız için devlet desteğine ihtiyacı bulunmaktadır. Çok sayıda istihdama da katkı sunan bu vatandaşlarımızın talepleri ve isteklerini görmezden gelemeyiz.

“TÜM BORÇLARIN FAİZSİZ OLARAK ERTELENMESİ, ESNAFIMIZIN VE VATANDAŞLARIMIZIN YARALARINI BİRLİKTE SARMAMIZ GEREKİYOR”

Sigortası olan işletmelerin büyük kısmına eksper dahi gitmiş değil. Enkazlar tam anlamıyla kalkmadığı gibi, hasar tespitine de gidilmeyen yüzlerce işletme, konut var. Hasar kayıtlarının oluşması için bölgede bulunan bürokrasinin hızlandırılması, sigorta şirketleri ile koordineli çalışmaları gerekmektedir. Depremzede vatandaşımız ve esnafımızın barınma sorunları çözülmüş değil. Kısacası depremzede esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın mevcut borçlarını ödemesi mümkün değil. Başta devlet kurumları olmak üzere tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi, deprem felaketinde büyük kayıplar veren esnafımızın ve vatandaşlarımızın yaralarını birlikte sarmamız gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir