Flake Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti, İftar programına katılmadı

Diplomasi kulisleri günlerdir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin elçisi Jeff Flake’i hedef alan açıklamalarıyla yankılanıyor. Seçim yaklaştıkça, Ankara-Washington hattında PKK-YPG’ya destek, S-400 ve F-35 krizi, gibi başlıklar nedeniyle alttan alta süren gerilim, son günlerde iyiden iyiye su yüzüne çıktı. Gerilim Flake’in CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu geçen hafta ziyaret etmesiyle had safhaya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta başında ziyareti nedeniyle Flake’in çok sert bir dille eleştirdi, şu ifadeleri kullandı:

“HANGİ YÜZLE CUMHURBAŞKANI’NDAN RANDEVU İSTEYECEKSİN?”

“Amerika’ya bu seçimlerde bir ders vermemiz lazım. Joe Biden oradan konuşuyor, Biden’ın buradaki büyükelçisi ne yapıyor? Gidiyor bay bay Kemal’i ziyaret ediyor. Ayıptır, biraz kafanı çalıştır. Sen büyükelçisin. Senin buradaki muhatabın Cumhurbaşkanı’dır. Sen bundan sonra hangi yüzle Cumhurbaşkanı’ndan randevu isteyeceksin? Bizim kapılar kapandı ona, bir daha göremezsin. Niye? Haddini bileceksin. Büyükelçi olarak görevini bileceksin. Bir büyükelçi nasıl çalışır, bunu öğreneceksin. Bunu öğrenmediğin takdirde bu kapı öyle yol geçen hanı değil, giremezsin.’’

Bu açıklamaların diplomasi koridorlarına bomba gibi düşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı topa girdi, şu açıklamayı yaptı:

BÜYÜKELÇİ ANTEP’E GİTTİ

“Yurtdışında görevli ABD Büyükelçileri, görev yaptıkları ülkelerdeki gelişmeleri anlamaya yönelik rutin diplomatik görevlerinin bir parçası olarak hükümet üyeleri, basın, çeşitli siyasi partiler, sivil toplum ve diplomatik meslektaşlarıyla düzenli olarak bir araya gelmekte. Aynı durum Türkiye’de, Büyükelçi Flake için de geçerli”

Gerilim sürerken, Flake soluğu deprem bölgesinde aldı. Gaziantep’te depremzedelere yemek dağıttı.

Flake depremzedelerle iftar yaparken, Ankara’da da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’daki elçileri her yıl ağırladığı iftar programı vardı.

Erdoğan’ın ‘kapılarını kapattığı’ Flake o iftara katılmadı.

Ancak buna karşılık Erdoğan’ın iftarda masasında önemli bir başka ülkenin elçisi oturuyordu: Rus Elçi Aleksey Yerhov.

Yerhov’un masada Erdoğan’ın tam karşısında yer alması dikkatlerden kaçmadı. İşte o kareler:

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir