Eski Pentagon Müsteşarı: Erdoğan Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmeli

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan savaş sebebiyle limanlarda kalan tahıllar global çapta bir krize hamileydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uğraşlarıyla İstanbul’daki imzaların akabinde, Ukrayna tahılının sevkiyatına yönelik en değerli adım atıldı.

Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu uğraşlarını tebrik eden Eski ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşarı Dov S. Zakheim, The Hill gazetesi için “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Galibiyeti” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Birleşmiş Milletler ile birlikte çalışan Erdoğan…”

Yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok kesim tarafından “öngürülemez” olarak nitelendirildiğine işaret eden Zakheim, “En baş karıştırıcı görünen dış politikayı yürütüyor üzere görünmesine karşın (belki de birtakım açılardan bu nedenle) Birleşmiş Milletler ile birlikte çalışan Erdoğan, Rusya ile Ukrayna ortasında, Karadeniz’deki limanlar üzerinden Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına müsaade verecek bir mutabakata aracılık edebildi.” tabirine yer verdi.

“Erdoğan Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmeyi hak ediyor”

Zakheim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaşta olmalarına karşın hem Ukrayna hem de Rusya ile yeterli ilgiler sürdürerek muahedeyi mümkün kıldığının altını çizerek, “Erdoğan, en azından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmeyi hak ediyor.” dedi.

“Milyonlarca insan açlık tehdidiyle karşı karşıya kalmıştı”

AA’nın haberine nazaran, Rusya’nın Ukrayna tahılına yönelik yaptığı engelleme sonucu 22 milyon tahılın sevk edilemediğini ve Rusya ile Kiev ortasında mayınların temizlenmesi konusunda uyuşmazlıklar yaşandığını belirten Zakheim, “Bu çıkmazın sonucunda memleketler arası besin fiyatları fırladı ve milyonlarca insan açlık tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bu da Avrupa’ya yeni bir kitlesel göç riskini doğuruyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tahıl muahedesi tam bir cankurtaran”

Zakheim, İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatı ile Rusya’nın da yurt dışına besin ve gübre çıkarabileceğini tabir ederek, “Bu mutabakat tam bir cankurtaran.” görüşünü paylaştı.

“Erdoğan için büyük bir zafer olduğuna kuşku yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’daki tahıl mutabakatının imzalanmasında oynadığı rol ile büyük övgüler aldığına işaret eden Zakheim, “Tahıl muahedesinin Türkiye Cumhurbaşkanı (Erdoğan) için büyük bir zafer olduğuna kuşku yok.” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.