Erzurum’da Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Erzurum toplumsal konutları nerelerde yapılacak? Erzurum Toki toplumsal konutları ilçelere nazaran dağılımı ve sayısı

Sosyal konut projesinin birinci etabına ilişkin 250.000 adet toplumsal konut, 100.000 adet konut yeri ve 10.000 adet işyeri 2 yılda tamamlanarak hak sahiplerinin kullanımına sunulacak. Projenin birinci etabında 360.000 bağımsız ünite yer alacak.

İstanbul’da 50.000, Ankara’da 18.000, İzmir’de 12.500, Gaziantep’te 10.000, Bursa’da 8.650, Konya’da 7.500, 4.500’ü Kayseri’de olmak üzere inşa edilecek. Öteki vilayetlerde nüfusa nazaran farklı ölçülerde konutlar yapılacak.

PEŞİNAT VE VADE

Yüzde 10 peşinatlı konut satışı, 240 ay vadeli sunulacak. Hak sahibinin konutlarında aylık ödemelerinde kalan bakiyeler, memurların son 6 aydaki maaş artış oranı dikkate alınarak, düzenleyici tarafından belirlenen oranda, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki sefer artırılır. Birinci dönemsel artışa, mukavelenin imzalandığı tarihe nazaran İdare Şurası karar verecektir. Taksit, kontrat tarihini takip eden aydan itibaren başlayacaktır.

• Toplam 608 bin lira, 2 bin 280 liradan başlayan aylık taksitler ve 240 ay vade ile 2 artı 1 daire sahibi olabilir.

• Toplam 850 bin lira olan 3+1 dairelerin ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 vadede yapılacak.

TOKİ ERZURUM NEREYE, HANGİ İLÇELERE YAPILACAK?

TOKİ toplumsal konut projesinde, hangi vilayet ve ilçelerde birinci fazdan 250.000 konutun yapılacağı belirlendi. Bölgesel bazda en fazla konut yapılacak vilayetler Marmara’da İstanbul, İç Anadolu’da Ankara, Ege’de İzmir, Akdeniz’de Antalya, Güneydoğu Anadolu’da Gaziantep, Karadeniz’de Samsun ve Doğu Anadolu’da Van olacak. Projenin 1. etabında inşa edilen 250 bin toplumsal konut, yıl başında başlayacak ve 2 yıl içinde tamamlanacak. Erzurum’da birinci etapta 2100 konut yapılacak. Erzurum’da birinci etapta yapılacak konutların lokasyonları şu formda:

AŞKALE 2. ETAP 164 ZİRAAT BANKASI

ÇAT 120 ZİRAAT BANKASI

HINIS 3. ETAP 158 HALK BANKASI

İSPİR 77 ZİRAAT BANKASI

MERKEZ 1.120 HALK BANKASI

NARMAN 120 ZİRAAT BANKASI

OLTU 200 HALK BANKASI

OLUR 2. ETAP 47 ZİRAAT BANKASI

PASİNLER 94 ZİRAAT BANKASI

İl projelerinde Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubeleri ve e-Devlet üzerinden. Banka üzerinden müracaatlar 14 Eylül – 31 Ekim 2022 tarihleri ortasında kabul edilecek. E-Devlet müracaatları 28 Ekim’de kapanacak.

e-Devlet’ten müracaatlara aşağıdaki bilgiler verilmektedir:

Çevrimiçi müracaatların yoğunluğunun hizmete erişimi engellememesi için kademeli olarak müracaatlar alınacaktır. TC Kimlik numarasının son hanesi;

• 0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba,

• 2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe,

• 4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma,

• 6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi,

• 8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar,

• 19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren tüm vatandaşlar taleplerini kelam konusu hizmet üzerinden rastgele bir sınırlama olmaksızın iletebileceklerdir.

Başvurular, konut tipi 2 + 1 ve 3 + 1 fark etmeksizin proje bazında yapılacaktır. Hak sahibinin konut tipi ihale sonrası “konut belirleme kurası” ile belirlenecek ve müracaat fiyatı 500 TL olacaktır.

Başvurular “Şehit, Terör, Savaş ve Engelli Aileleri”, “En az %40 Engelli Vatandaşlar”, “Emekliler”, “Gençler”, 18-30 yaş ortası ve “Diğer Adaylar” olmak üzere 5 kategoride kabul edilecektir. Kâfi talep olmaması yahut zorlayıcı sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi durumunda adaylara bilgi verilecektir.

Tahsil edilmek istenen dairelerin satış bedeli ihaleye çıkılarak belirlenecektir. Konaklama satışlarının %10’u peşin, 240 ay vadeli ve konaklama teslimini takip eden aydan itibaren ödenecektir.

Hak sahiplerinin konutlarının kalan bakiyesi ve aylık taksit fiyatı, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kere, memurların geçmişte yaptıkları maaş artışları dikkate alınarak devlet tarafından belirlenen oranda artırılır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

• Proje vilayet hudutları içerisinde en az 1 yıldır ikamet eden yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı olan, kendileri, eşleri ve çocukları ismine kadastro kütüğüne kayıtlı olmayan, himayesinde bulunan, 18 yaşında, Daha evvel TOKİ aracılığıyla konut almamış olanlar, TOKİ aracılığıyla yapılan konutlar için Türk vatandaşları başvurabilir.

• Müracaat sahibi, projenin bulunduğu vilayetteki yetkili banka şubelerinde kimlik kartı ile “Başvuru ve Satın Alma Taahhüdü” imzalayacaktır.

• Toplumsal konut talebi sadece bir hane alabilir, birden fazla talep olması halinde talepler geçersiz sayılacaktır.

• Şehit aileleri, harp malulleri ve engelliler ile dul ve yetimler hariç olmak üzere, aylık hane geliri, yemek, ulaşım ve aldıkları tüm yardımlar dahil, İstanbul için en fazla 18.000 TL, tüm ülke için 16.000 TL olma şartı aranacaktır.

• “Genç” kategorisine 14 Eylül 1992 tarihinden sonra doğanlar başvurabilir.

• “Şehit aileleri, terör, harp ve görev malulleri” kategorisine TOKİ ve kuruluşların toplumsal güvenlik sisteminden “hak sahibi” olarak uygun görülenler başvurabilecek. Bu kümeye ilişkin müracaatlar yalnızca banka şubelerinden alınacak olup, e-devlet üzerinden evrak sürece alınmayacaktır. Kontrat etabında, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden konut müracaatının yapıldığı vilayet hudutları içinde 3 yıl ikamet ettiklerini gösteren evrak yahut ikamet ettiklerini gösterir evrak almaları istenecektir. müracaatın yapıldığı ilin nüfusuna kayıtlı evrak istenecektir.

• “Emekliler” SGK’dan alacakları emekli kimlik evrakı yahut emekli olduklarına dair doküman ile müracaat yapabileceklerdir. Emekli bir kişinin emekli olmayan eşi de başvurabilir. Fakat, ölen emeklinin kızının aylık maaşını alması dışında, e-Devlet üzerinden başvuranlar kontrat etabında müracaat yapacaktır.

Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı fotokopisi yahut nitelikli bir kamu hastanesinin sıhhat şurasından en az %40 mahzuru bulunduğuna dair geçerli bir rapor ile müracaatta bulunabilecektir. e-Devlet üzerinden başvuran adaylar, kontrat evresinde nüfus cüzdanı yahut evrakının bir nüshasını ibraz edeceklerdir.

18 yaş altı engelli çocukların ebeveynleri “engelli” kategorisinden kendi isimlerine müracaat yapabilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.