Erden Timur basın toplantısında konuştu

Galatasaray’da Sportif AŞ Lider Vekili Erden Timur, düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Hedeflere ulaşmak için ne yapılması gerekiyorsa onu yapacaklarını lisana getiren Timur şöyle konuştu.

“Hedeflerimiz için gece gündüz çalışacağız”

“Hedeflerimizi seçim müddetinde belirtmiştik. Ne olursa olsun, gayelerimiz ortada. Gece gündüz ne yapılması gerekiyorsa, ne yapılacaksa yapılacak. Gerçekçi olmak demek, gerçeğe boyun eğmek değil. 13 yabancı 13 yerli oyuncumuz var. 23 alt yapı oyuncumuz var. Toplam sayı olarak 46 oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Bunların içerisinde altyapı değerli bir sayı tutuyor. Geçtiğimiz yılki net maaş bütçesi 27 milyon Euro. Vergi yasası değiştiği için 1.67 çarpanı var.  1 milyon dolar ödüyorsanız kulübe maliyeti 1.67 milyon dolar.”

“Kulübün 1 kuruşuna bile dikkat etmemiz lazım”

“Net maaş 27 dediğimiz öbür bir noktaya geçiyoruz. Yalnızca geçtiğimiz yıl tahakkuk eden Mustafa Muhammed ödemesiyle birlikte 30.7 milyon euro, bonservis için harcanmış. Yeni bir yapılanmaya girildi, gençleşme siyasetine girildi. Bunlar Galatasaray için değerliydi. Kulübümüzün 1 kuruşuna bile dikkat etmemiz lazım. Gençleşme siyaseti izleniyor. Şu an mevcut 13 yabancıya bakıldığında 1 yabancı kontenjanı var. Hasebiyle gidecekler olacak. 13 oyuncunun kontratlarının bitmesine 1 yıl var. Kiralık gönderilmesi pek olamıyor. Kıymetli bir mühendislik yapılmalı. Yabancı kontenjanının açılması gerekiyor. Hocamızla muahede yeni yapıldı. Mukaveleleri süren teknik yöneticimiz ve sportif yöneticimiz vardı. Mukavelesini feshedebilirdiniz. Fakat tazminatı ödemek Galatasaray’ın sorumluluğunda.”

 ‘”Harcamalarınızda sorumlu davranmanız gerekiyor” 

“Geçen sene toplam takım bütçesi, bonservis bedelleri dahil 30.7 milyon Euro. Şu anda takımda bulunan oyunculara imza paraları da dahil olmak üzere 71 milyon Euro bonservis ödemişiz. Türkiye’deki futbolun bütçesi git gide azalıyor. Harcamalar, yüzde 25-30 artmış durumda. Orta sıraların kadrolarından bir şeylere bakayım dedim, Galatasaray’ın rekabet edeceği ekipler değil de Avrupa’nın orta sırasındaki kadroları ortalama yılda 50 milyon Euro bonservis ödüyor.”

“İyi takımlar kurulacak”

“Kesinlikle gereksinim duyulacak transferler yapılacak ancak Galatasaray’ın parasını çöpe atarak, geleceğini çalarak bunu yapmayacağız. Gerekli noktalar tespit edildi. Galatasaray’ın parasını gerçek halde kullanılacak transferler yapılacak. Güzel takımlar kurulacak. Herkesin kimliği değerli. Benim de asıl kimliğim taraftar. Emelimiz şampiyon olmak. Ancak bugünü kazanıp geleceği kaybedecek biçimde olmayız. Yurtiçinde ve yurtdışında görüşmeler devam ediyor. Öteki rakiplerimize nazaran gerideyiz. Ancak farkı kapatmak için ağır çalışma yapılıyor. Her hususta çok ayrıntılı çalışılıp, kamuoyunu süreksiz olarak keyifli etmek değil de kalıcı tahlil üretmek için her aksiyon yapılıyor. Bu doğrultuda önümüzdeki haftadan itibaren sonuçlar gelecek. Bir açıklama yapalım nabız düşsün değil de, masanın karşısındaki kim hangi histeyse buradaki beşerler da birebir histe. Tahminen o tip stratejiler yapmadan, strateji yapmamaktır. Gerçek yaptığınızda strateji yaptın diyorlar. Rotasyon oyuncusu alacaksak onu alırız fakat ana kadroyu herkesin çıkarlarına uygun halde yapacağız. Dönemi Pazartesi günü açıyoruz. 7-17 Temmuz’da Avusturya’dayız. Hazırlık maçları ayarlandı. 26-30 Temmuz’da tekrar kamp yapılacak.”

“Basketbol tarafında her şey çok olumlu gidiyor”

“Basketbolu hoşluklarla anıyoruz. Tüm transferlerimizi tamamladık diyebiliriz. Onları da yarından itibaren açıklayacağız. Önümüzdeki amaç gelecek yıl daha da büyüdü. 5 yıllık bir planlama yapmıştık. Basketbol tarafında her şey çok olumlu gidiyor.”

“Amacımız 5 yıllık planlama yapmak”

“Futbol tarafında hiyerarşi şöyle. Ben Sportif AŞ’de futbol sorumlusuyum. Cenk Beyefendi de futbol yöneticisi.  Hedefimiz 5 yıllık planlama yapmak. Orta vadede bir şey yapılacağına inanmıyorum. Yapılınca da kısmetle olabilir. Futbol yöneticisi de atandıktan sonra görüşmeler yapılıyor. Şimdi yazılı bir teklif yok. Öncelikle atletlerle görüşeceğiz. Gitmek isteyen varsa bu kıymetlendirilir. Gitmek istemeyenle konuşup kalmak isterse kalabilir. Kerhen kalmamalı. Oyuncu alanda o karakteri koymalı. Galatasaray’ın çıkarlarına uygun sayılar olursa kıymetlendirilir. Kimse gitmek istemiyorsa kimse de gitmeyecek. Kelamlar olarak konuşmalar var.”

“Sözleşmesi biten birçok oyuncuyla vedalaştık”

“Sözleşmesi biten oyuncularla devam edip edilmemesini hocamız bilir fakat bir birçoklarıyla vedalaştık. Arda’yla ben de görüşürüm. Galatasaray’ın futbolcusu ve çok pahalı içten bir kardeşimiz. Temel önceliğimiz takım. Çok kıymetli scout takımımız var. Onlarla birlikte süreci götürüyoruz. Bugünkü konsantrasyonumuz büsbütün takım yapılanması. Türkiye standartlarına nazaran iki ay geciktik. Bütçeler ona nazaran zorlanıyor. Büsbütün pazarlık stratejilerine nazaran yürüyor. Burada büsbütün buna yöneldik. Takdir edersiniz ki çok büyük bir sorumluluk. Asıl Galatasaray’ın geleceği için olan projelerin neredeyse tamamından sorumluyum. Onlar kısa vadeli sportif muvaffakiyet kadar kıymetli. Misyondan kaçmak olağan ki olmaz. Lakin iki ucu şiddetli değnek. O denli kuvvetli değnek olunca bir de geçmişte diğerlerine sorduğum soruları, büyük konuşunca birebiri karşıma çıktı.

“Torrent, yalnızca %5 indirim yapabileceğini söyledi”

“Galatasaray’da taş üstüne taş koyana karşı ayrılıkçı olmamak lazım. Yanlışa da yanlış deriz, fakat evvelki hocamız ve sportif yöneticimizle paralarını vererek yolları ayırdık. İlk baştaki görüşme talebimize sayın Torrent evvel “menajerimle görüşün” dedi. Sonra yüz yüze görüştük. İndirim beklentisindeydik. Bir indirim bekledim. Sağolsun Sensibile indirim yaptı. Sulhle alakayı sonuçlandırdık. Sayın Torrent, yalnızca %5 indirim yapabileceğini söyledi. İndirim olursa ödemeleri yaparız, yoksa dava yoluyla olur demiştik biz de. Orada o denli bir sonuçlandırma oldu. Sayın Torrent de bu durumu tercih etti. O da Galatasaray’ın bu periyodunda hizmet etmiş. Bu türlü sonuçlanmaması gerekiyordu. O bu yolu tercih etti ve sonuçlandı.” 

Altyapıdan birçok isme kampta talih tanınacak

“Altyapı ıslahatı yapacağız. En kıymetli hususumuz altyapı. Altyapı çok değerli. Oradan gelecek oyuncular var. Kampta bir birçoklarına talih tanınacak. Evvelce Galatasaray altyapısından A Kadroya gitme bahtı çok yüksekti. Son yıllarda bu fikir değişti. Altyapıdan birçok oyuncuyu A Ekibe alacağız. Galatasaray’ın kurtuluşu altyapıdır. Bizim hedefimizin altyapı olması gerekiyor. Yaklaşık 3 yıldır altyapı ile ilgili birçok model üzerine çalıştım. Burayla ilgili 10 yıllık bir plan yapılması gerekiyor.  Okan hoca  (Buruk) Yunus’u, Emre’yi ve Okan Kocuk’u takımda görmek istiyor. Kampta bizimle birlikte olacaklar.”

“Okan Buruk’un ekibinde uluslararası isimler de olacak”

“Okan Hoca’nın grubu şimdi muhakkak olmadı. Yalnızca ulusal değil memleketler arası isimler de olacak. Orada geniş çalışılıyor. Hocanın takdirinde takımı. Bunun için scout tahlili de yaptırdık. Atletlerde da teknik takımda de oluyor. Kıymetli olan duruşu. İrfan Saralıoğlu bildiğim kadarıyla Okan Hoca’yla çalışıyor. Karar Okan hocanın olacak.”

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.