En güzel yol bildiğin yol

Ümit Genç

Bağlantı Bilgileri

Son bir kaç haftadır işlerin yolunda gitmediği Trabzonspor geçiş yaptığı silkelenme devrine Kızılyıldız maçıyla adım attı. Kısmen toparlanmaların görüldüğü bu maç özelinde Abdullah Hoca sonuca tekrarlarının çok daha fazla olduğu, daha uyumlu oynayabilen bir orta saha tercihi yaparak ulaştı. Yani bildiği yoldan giderek.

Uzun bir ortadan sonra Hamsik-Siopis ikilisi önünde Bakasetas ile başlayan Trabzonspor bu değişimi oyunun tüm kısımlarında hissetti. Hissedilen en büyük fark Hamsik’in 8 numaraya dönüşüyle Bakasetas’ın 10 numarada yerini bulmasıydı.

8 numara bu sistem için çok kritik. Hamsik’in oyun aklı orada olunca öbür modüller bir biçimde oturuyor ve kadro ritmini buluyor. Hamsik’in farkı bir oyun aklının olması. Ataktayken hakikat vakitte yanlışsız yerde, savunmadayken yanlışsız vakitte hakikat yerde olunca kadronun suratı fark edilir derecede arttı.

SİOPİS’TEN AZAMÎ RANDIMAN ALINMALI

Siopis savunma tertibinin sigortası. Rakibin en tesirli ismi Kanga’ya nefes aldırmadı. Dönen topların kazanılması, geçişte yaptığı sert baskı. Siopis oyun kuramaz fakat çok uygun oyun bozar. Ondan azamî randımanı almalı Trabzonspor. Ve Bakasetas… Gerçek manada 10 numara oynadığında etrafındakileri de oynatıyor. Trezeguet’i kendine getirdi net. Hem fiziki hem de mental açıdan zati bu dönemin en hazır ismi olarak gördüğüm Bakasetas kaleye ne kadar yakın olursa üretkenliğini o kadar artırıyor. Dün dönem başlangıcından bu yana en iştahlı oyununu oynadı.

Trezeguet solda kaldığı sürece önemli tehdit. O da üzerindeki baskıyı yavaş yavaş kırıyor. Ekip kişisellikten bütünlüğe geçişisin sinyallerini verdi. Düzey geçen yılın grup bütünlüğü üzerine çıkarılabilirse ki tüm mesai buna harcanıyor, o vakit bu takım kalitesi farkıyla Trabzonspor hem ligde hem de Avrupa’da çok öteki bir öykü yazabilir.


Ümit Genç

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.