Emlak vergisi ödemelerinde yeni devir: Belediyeler kimlik numarasıyla sorgulama yapamayacak

Ferdî Bilgileri Müdafaa Konseyi (KVKK), belediyelerin emlak vergisi ödeme, süratli ödeme ve borç sorgulama hizmetlerinde sırf T.C. kimlik numarası ile süreç yapmasını yasaya karşıt buldu.

Şura; belediyelerin vergi sorgulamalarında üyelik ve şifre ya da çift faktörlü doğrulama kullanılarak gerekli teknik ve idari önlemleri almaları gerektiği, önlem almayan belediyelere şikayet halinde cezai yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Başkanlığını Prof. Dr. Faruk Bilir’in yaptığı toplantıya Şura üyeleri İsmail Aydın, Tamer Aksoy, Bayram Arslan, Hasan aydın, Şaban Baba, Murat Karakaya ve Dr. Cengiz Paşaoğlu katıldı.

Toplantıda, belediyelerin çevrimiçi olarak sunmuş olduğu emlak vergisi ödeme/hızlı ödeme yahut borç sorgulama sayfalarında sırf T.C. kimlik numarası girilerek vatandaşın emlak bilgilerine ulaşılmasının ferdî dataların korunması açısından sorun teşkil ettiği istikametinde çok sayıda ihbarlar değerlendirildi.

Belediyelerin bu tıp sorgulamaları 6698 sayılı Şahsî Dataların Korunması Kanunu çerçevesinde incelendi. KVKK’nın oy birliği ile aldığı kararda, şahsî datalara gerekli durumlarda uzaktan erişilmesi halinde iki kademeli kimlik doğrulama denetiminin uygulanması güvenliğin sağlanması gerektiği hatırlatıldı.

Ferdî datalara uzaktan erişilmesi halinde 3. şahısların kolaylıkla ulaşamayacağı formda iki basamaklı sorgulama sistemi kullanılması gerekli olduğu vurgulandı.

Kararda şu cümlelere yer verildi;

“Kişinin T.C. kimlik numarasının yanı sıra şahsa özel oluşturulmuş şifre ya da kişinin daha evvel bildirmiş olduğu telefon numarasına iletilen SMS kodu ile erişim sağlanan sistemler iki kademeli doğrulama olarak kabul edilmektedir.

Bireylerin bilgilerine basitçe erişilmesi riskini barındıran tek kademe doğrulama sistemlerinin yerine bu riski kıymetli ölçüde azaltacak ya da ortadan kaldıracak iki faktörlü doğrulama prosedürleriyle sorgulamaların uygulamaya konulması değer arz etmektedir.

T.C. kimlik no, isim soyad, vergi no, sicil no üzere datalarla sorgulama yerine şahsa özel oluşturulmuş SMS ya da e-postaya iletilen şifre üzere bir sistemle gerçekleştirilmesi daha uygundur.

İkincil seviyede bireye ilişkin diğerlerinin da erişebileceği telefon no, doğum tarihi, anne baba ismi, sicil no üzere bilgiler yerine yalnızca şahsa özel olarak belirlenecek ve yalnızca ilgili kişinin erişebileceği dataların istendiği sistemler ya da üyelik sistemi ile kelam konusu hizmetlerin sunulmasının uygun olacağı bedellendirilmektedir.

Bu değerlendirmeler ışığında; belediyelerin emlak vergisi ödeme/hızlı ödeme ve borç sorgulama hizmetlerinde üyelik ve şifre ya da çift faktörlü doğrulama kullanmak sureti ile Kanunun 12 nci hususu çerçevesinde gerekli teknik ve idari önlemleri alması gerektiğine karar verilmiştir.

Kelam konusu tedbirleri almayan belediyeler hakkında iletilecek şikayet/ihbarlar doğrultusunda ilgili belediye hakkında Kanunun 18 inci unsuru kararları çerçevesinde süreç tesis edileceği konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.