Don vuran kayısıların yerine üreticiler zerzevat ekimine yöneldi

Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki üreticiler, bu yıl kayısıda yaşanan don olayından ötürü kayısıda randıman alamadıkları ve zerzevat fiyatlarının da yüksek olması sebebiyle biber, domates, patlıcan ekimine yöneldiklerini tabir ettiler.

Battalgazi ilçesinde yaklaşık 45 yıldır sedir üreticiliğini yaptığını belirten Yusuf Ulutaş, kayısısı yanan vatandaşların biber, patlıcan, domates ekimine tartı verdiklerini söz ederek, “İşimiz Şubat’ın 1’den başlıyor Haziran’ın sonuna kadar devam ediyor. Yaklaşık 45 yıldır uğraşıyoruz. Biber, domates, patlıcan sedirleriyle uğraşıyoruz. Sedir destesi 8 TL’den satıyoruz. Fakat toptan alımlarda indirim yapıyoruz. Geçen yıl destesi 5 TL’ydi. Bu sene kaideler güç naylon, tohum, personellik, sulama, gübresi değerli olduğu için. Kayısısı yanan vatandaşlar biber, patlıcan, domates ekiyor. Kayısı meyve tutmayınca üretici zerzevat ekiyor” dedi.

Yetiştirdikleri zerzevat sedirlerin yerli olduklarını söz eden sedir yetiştiricisi Ayfer Ulutaş ise “Tohumlarımız kendi üretimimiz ve yerli hibrit tohum değil. En hoş üretim yerli üretim. Çapalama yapıyoruz, gübresini atıyoruz, tırmıklıyoruz, tohum atıyoruz tekrar tırmık yapıyoruz fıskiyelerini düzüyoruz uğraşıyoruz. İşi çok sıkıntı lakin uğraşıyoruz” halinde konuştu.

Seralarının ağaçtan olması nedeniyle ziyan gördüğünü ve bu mevzuda yetkililerden dayanak beklediklerini belirten Ulutaş, “Yalnız seralarımız ağaçtan olduğu için köylüye bir dayanak çıksınlar. Bana ağaç olan sera yerlerinden bir kısmını demirden yapsalar öbür yerleri kendi imkanlarımın yettiği kadar yapabilirim. Sedirlerin destesinde 20 tane var 8 TL’den veriyoruz. Köylünün alım gücü düşük olduğu için bizler de düşük fiyattan veriyoruz. Vatandaşlar yerli sedirleri tercih ediyor” diye konuştu.

Sedir almak için gelen üreticiler ise Malatya’da don olayından ötürü kayısının az olması ve zerzevat fiyatlarını yüksek olmasıyla birlikte zerzevat üretiminde yoğunluk yaşandığını belirterek, randıman alamadıkları kayısıların yerine zerzevat üretimine yük vereceklerini belirtti.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.