Diyarbakır’da iki böbreği iflas eden kızına böbreğini verdi

Diyarbakır’da yaşayan bir ailenin 4 çocuğundan 3’üncü olan 10 yaşındaki Zeynep Aleyna Sezgin, küçük yaşta sıhhat sıkıntılarıyla savaşıyor.

Baba Yılmaz Sezgin, böbrekleri iflas eden kızı için uygun böbrek için müracaatta bulundu.

Uygun böbrek çıkmayınca kızına böbreğini verdi

Fedakar baba, aygıta bağlı yaşayan ve gelişimi olmayan kızının durumuna uygun böbrek çıkmayınca kendi böbreğini verdi.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Organ Nakil Merkezi’nde tedavisi tamamlanan Zeynep, taburcu edildi.

“Ameliyatımız başarılı geçti”

Genel Cerrah Doç. Dr. Nurettin Ay, hastanın birkaç ay evvel çocuk nefrolojisi tarafından kendilerine yönlendirildiğin söyledi. Dr. Ay, “10 yaşında olmasına karşın kronik böbrek rahatsızlığından ötürü gelişim geriliği vardı. Babası böbreğini vermeyi istedi. Biz de hazırlıklarımızı yaptık. Ece ve Ramazan hocamızla değerlendirip hakikat bir alıcı olduğuna mani bir durum teşkil etmedi. Geçen hafta ameliyatını yaptık. Ece hocamızın değerlendirmesiyle bugün taburcu etmeyi planlıyoruz. Ameliyatımız pek başarılı geçti. Ameliyat sonrası süreç de pek yeterli geçiyor. Olağan bir çocuk seviyesinde, bundan sonra gelişiminde ilerleme bekliyoruz” dedi.

“Herhalde her baba yapar”

İHA’nın transferine nazaran; Tabipler sayesinde kızının kurtulduğunu aktaran baba Sezgin, “Gönüllü olarak böbreğimi verdim. Herhalde her baba yapar. Herkese teşekkür ediyorum. Dört çocuğum var, kızım üçüncüsü. İnsan evladını ayırt etmiyor, hepsi birebir. Şu anda pek uygun. Allah, herkesten razı olsun” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.