Çorlu Tren Katliamı davası öncesi aileler Cumhuriyet’e konuştu: ‘Adalet katilleri koruyup, hak arayanları cezalandırıyor’

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü’nde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını yitirdiği ve 340 kişinin de yaralandığı tren katliamına ait açılan davanın 10’uncu duruşması 25 Mayıs 2022 tarihinde saat 09.30’da Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görülecek.

Duruşma öncesi ailelerden 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i ve eski eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz ile 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş’u ve 5 aylık yeğeni Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Alım Cumhuriyet.com.tr’den Mehmet Oflaz’a konuştu.

“YARGI HUKUKA DEĞİL, İKTİDARA NAZARAN İŞLİYOR”

Mısra Öz, “4 yıl bitiyor. Bir arpa uzunluğu yol kat edemedik. Ülkede çok önemli bir adalet sorunu var. Yargı hukuka değil, iktidara nazaran işliyor. Bu cezasızlık, adaletsizlik de her geçen gün birilerinin canının yanmasına sebep oluyor. Adalete sahip çıkmak ismine, herkesin daha hassas olmasını isterim” diye konuştu.

“Çorlu Tren Katliamı, idarenin hizmet kusurundan kaynaklanmıştır” diyen Öz, kelamlarına şöyle devam etti:

4 yıl boyunca bir tane savcı, çıkıp da TCDD idaresini sorgulamadı. Sahiden adil bir yargılama süreci için kurumun yöneticileri dâhil herkes sorgudan geçmeliydi epey vakit. Ulaştırmadan sorumlu olan bakan, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun en başta olmak üzere, tüm idare ve üniteler sorgulanmalıdır. Lakin bu isimleri kapsayan bir iddianame, yargıya hizmet edecektir. Aksi ise birilerini aklamaktan öteye geçememiş olacaktır.”

“ADALET KATİLLERİ KORUYUP, HAK ARAYANLARI CEZALANDIRIYOR”

“Çorlu Tren Katliamı’nın takipçisi Avukat Can Atalay, Seyahat Parkı Davası’nda 18 yıl mahpus cezası verilerek tutuklandı. Bu hususta ne düşünüyorsunuz” sorusuna Öz, “Adalet ne yazık ki katilleri koruyup, hak arayanları cezalandırıyor. Can Atalay, toplumsal tüm davalarda istekli olarak mesleğini yapmış, her birimizin yanında olmuş, bizlerin adalete, yargıya, hukuka olan inancımızı daima müdafaamız tarafında telkinlerde bulunmuştur. Mesleğini bu kadar inanarak yapan, insanına, ağacına, parkına böylesi sahip çıkan beşerler ile onur duymak gerekir. Lakin bizim ülkemizde Can Atalay üzere bireyler cezalandırılıyor ne yazık ki” diye karşılık verdi. 

CAN ATALAY’IN DURUŞMAYA KATILMASI İÇİN DİLEKÇE VERİLDİ

Mısra Öz, “Adaletin bizlere evvel 25 can için, sonra da tüm bu yaşadıklarımız ve Can Atalay için borcu var. Elbette bu tertip değişecek ve bu borçların bedeli ödenecek. Hesabını soracağız” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Mısra Öz ve Zeliha Alım, 25 Mayıs’ta görülecek davada tutuklu avukat Can Atalay’ın duruşmaya katılabilmesi için dilekçe verdiklerini aktardı. 

“ADALET BEKLİYORUZ”

Zeliha Alım açıklamasında şunları kaydetti: 

Çocuklarımızı ve öbür canlarımızı öldüren katiller nerede, hukuksuzluğa göz yumanlar nerede? 4 yıldan bu yana yalnızca adalet bekliyoruz. Bu ülkede adalet bugün bize lazım lakin yarın herkese lazım olacak ve o gün geldiğinde herkes bizi anlayacak. ‘Biz Çorlu Tren Katliamı Aileleri’ olarak adaleti bulana dek pes etmeyeceğiz. Ne bizi yargılamaları ne de avukatlarımızın tutuklanması bizi asla pes ettiremeyecek.” 

Zeliha Alım, “Biz 4 yıldır acımızı yaşamadık. Adalet için yollara düştük. Bana bugün adaleti vermeyenler inşallah bir gün adaletle sınanırlar. Hesap döner şüphesiz bir gün korkusuzca adaleti savunanlar çıkar karşımıza. İlahi adalet şüphesiz bizi bulur” tabirlerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü’nde Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu raylardan çıkıp devrilmişti. Tren Katliamı’nda 7’si çocuk olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi de yaralanmıştı. Acılı aileler ölen evlatlarını, kardeşlerini, annelerini, babalarını gözyaşları içinde toprağa verdiği sırada AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray’da görkemli bir merasimle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni kutlamıştı. Çorlu Tren Katliamı’nın araştırılması için verilen önerge AKP ve MHP’li milletvekilleri tarafından reddedilmişti. 

Çorlu Tren Katliamı davasında, ‘kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu’ bulunduğu gerekçesiyle TCDD çalışanı olan sanıklar Turgut Kurt, Özkan Polat, Celaleddin Çabuk ve Çetin Yıldırım’ın ‘taksirle mevte ve yaralanmaya neden olmak’ hatasından iki ile 15 yıl ortasında mahpusla cezalandırılması istenmişti. 

Mısra Öz’ün daha evvel mahkeme heyetine yönelik “Üç maymunu oynuyorlar. Saray’ın soytarıları” kelamı nedeniyle Öz’e dava açılmıştı. Savcılık, Öz’ekamu görevlilerine hakaret ettiği’ gerekçesiyle 8 bin 840 TL para cezası vermişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.