Cezaevinde ölen Ali Boçnak’ın eşi: Artık tabutlar çıkmasın

Ali Boçnak (76) Kürtçe mevlit okuduğu için örgütsel faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla 7 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmış ve cezaevine konulmuştu. Boçnak’ın eşi Besé Boşnak cezaevinden her gün bir tabutun çıktığını belirterek, hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

YAŞLI OLDUĞU HALDE TUTUKLANDI

Eşinin toplum tarafından tanınan ve çok sevilen bir kişi olduğunu belirten Boçnak, “Ali, çok değerli bir insandı ve kendi halinde birisiydi. Zaten yaşlı olduğundan pek dışarı çıkamıyordu, sadece arada bir partiye giderdi.” dedi.

Yeni Umut’un aktardığına göre eşinin yaşlı olmasına rağmen gözaltına alınıp, tutuklandığını anlatan Boçnak, “Polisler eşimi götürürken ‘bu yaşlı adamı götürmeye utanmıyor musunuz?’ diye söylendim ama dinlemediler. Velhasıl eşimi alıp götürdüler. Yaklaşık üç ay Kars’ta kaldıktan sonra Patnos cezaevine sürgün edildi. Bana, ‘Biz içerdeyiz ama siz dışarda yaşlanıyorsunuz’ demişti. Yani keyfi çok yerindeydi” diye konuştu.

ZEHİRLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Eşinin tutuklanınca bir süre Kars’ta kaldıktan sonra Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini belirten Boçnak, “Eşim Patnos Cezaevi’ne gittikten sonra rahatsızlıkları arttı. Telefonda sürekli çok rahatsız olduğunu anlatıyordu. Ali, tutuklanmadan önce sağlığı yerindeydi ve hiç bir sağlık problemi yoktu. Ona ne olduysa cezaevinde oldu. Ölmeden bir hafta önce bize yemeklerin kötü ve suların sıkıntılı olduğunu söyledi. Zehirlenerek öldüğünü düşünüyoruz” dedi.

HASTA TUTSAKLAR TAHLİYE EDİLSİN

Cezaevlerinde her gün tabutların çıktığını söyleyen Boçnak, “Binlerce insan şu an cezaevinde ve birçok hasta tutuklu bulunuyor. Bu insanların serbest bırakılmasını istiyoruz. Ali gibi onların da cenazeleri çıkmasın. Bize yaşatılan bu zulüm artık bitsin. Hasta tutuklular için her gün dua ediyorum” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.