Bu dükkana ‘ismi’ için geliyorlar: ‘Çocuklar Duymasın’ın berberi’

Seksenler ve Çocuklar Duymasın dizilerinin setlerinde çalışan berber Rasim Poyraz, setlerdeki serüveninin akabinde İstanbul’dan Kocaeli’ye taşındı. “Çocuklar Duymasın’ın Berber’i Rasim” ismini verdiği dükkanında setlerdeki hoş anılarını yaşatan Poyraz, herkes tarafından ilgi görüyor.

Berberlik mesleğine 1992 yılında Üsküdar’da başlayan 45 yaşındaki Rasim Poyraz, yıllar evvel ünlü üretimci Birol İnanç ile tanıştı. Birol İnanç sayesinde Türk televizyon tarihine damga vuran Çocuklar Duymasın ve Seksenler dizilerinin setlerinde çeşitli vazifeler alan Poyraz, tıpkı vakitte berberlik mesleğine de devam etti.

Sanatkarlar tarafından da ‘Berber Rasim’ olarak anılmaya başlayan Rasim Poyraz, setlerdeki serüveninin akabinde İstanbul’dan taşınma kararı aldı.

Eşi ve 3 çocuğuyla birlikte 7 yıl evvel Kocaeli’nin Gölcük ilçesine taşınan Poyraz, Değirmendere kıyısına dükkan açtı. Poyraz, “Çocuklar Duymasın’ın Berber’i Rasim” ismini verdiği dükkanında, setlerdeki hoş anılarını da yaşatıyor. Dükkanının camını sanatkarlarla çektirdiği fotoğraflarla donatan Poyraz, mesleğini özveriyle sürdürüyor.

“BEN ORADA MUTLUYDUM”

15 yaşındayken berberlik mesleğine başladığını söyleyen Poyraz, “Berber dükkanına çırak olarak girdim, usta oldum. Üsküdar Bağlarbaşı’nda dükkanım vardı. Orada Birol İtimat ile tanıştım. Birol Beyefendi dükkanıma gelirdi. Onun bakımını yapardım. Onun sayesinde etrafı de dükkanıma gelmeye başladı. Birol Beyefendi ile tanıştıktan sonra onunla birlikte setlere gitmeye başladım. Setlerde bir kadro misyonlar aldım. Oyunlar da oynadım, roller aldım. Onların, takımda olan arkadaşların kuaförlüklerini yaptım” dedi.

Poyraz, şöyle konuştu:

“Ben onların yanlarındaydım. Mesela Seksenler setinde vazife aldım, Çocuklar Duymasın’da roller aldım. Ben Birol Bey’i sevdiğim için onun yanında olmak istemiştim. O şirkete de o denli girdim. Sevdiğim için onun yanında yer aldım. Ben orada memnundum. Berber Rasim’dim lakin yeri geldi çaycılık yaptım, yeri geldi odaların paspasını çektim. Hoş günlerdi. Ne profesyonel bir oyuncuydum, ne de profesyonel bir personeldim. Lakin Birol Beyefendi beni yanında istemişti, ben de onun yanındaydım.”

Setlerde kimi erkek oyuncuların ve set grubunun berberliğini de yaptığını vurgulayan Poyraz, “Hem sette çalıştım hem de oradaki sanatkarların saç kesitlerini yaptım. Bakımları bana ilişkin üzere bir şeydi” diye konuştu.

“O GÜNLERİN ANISI VAR”

7 sene evvel Kocaeli’ye taşınma kararı aldığını söz eden Rasim Poyraz, kelamlarına şöyle devam etti:

“Üsküdar’da 37 yılımız geçti. Nasip burasıydı. Arkadaşım Gölcük’ten konut aldı, ben de onun peşinden geldim. Buraları beğendim, konut tuttuk. Bir sene diğerinin yanında çalıştım, sonra kendime dükkan açtım. Orta ara Çocuklar Duymasın izlenildiğinde ‘Aa, bizim Berber Rasim’, ‘Değirmendere’deki Berber Rasim’miş’, ‘Gerçekten de oymuş’ diyenler oluyor. Yanıma geliyorlar, çay içiyoruz, sohbet ediyoruz. Onlara anılarımı anlatıyorum. Bazen onun hatırına gelip saçlarını kestiriyorlar. İnsanlarda set ortamlarını merak ediyor.

Çocuklar Duymasın’ın benim hayatımda bir yeri var. Hem berberlik yaptım hem setlerde çalıştım. O günlerin anısı var. Birol Bey’in senaryolarında daima Berber Rasim olarak anıldım. O günden sonra bende Berber Rasim olarak kaldım. Kuaför Rasim de olabilirim, İmage Maker Rasim de olabilirdim, Saç Tasarım Rasim de olabilirdim. Ben Birol Bey’in telaffuzundan sonra Berber Rasim olarak kalmak istedim. Bu sayede Değirmendere kıyısında de hoş beşerlerle karşılaştım.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.