BTC yasal para birimi oldu

BTC yasal para birimi oldu

BTC yasal para birimi ilan edildi! Halk coştu! Geçtiğimiz yıl El Salvador bitcoini resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak tarihe geçmişti

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı Faustin Archange Touadera’nın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Ulusal Meclis, Dijital Ekonomi Bakanı Gourna Zacko ile Maliye ve Bütçe Bakanı Calixte Nganongo tarafından hazırlanan bir yasa tasarısını bugün itibariyle onayladı ve imzalayarak kabul etti.

Hazırlanan yasa ile kripto para birimleri için yasal ve düzenleyici bir çerçeve oluşturuldu ve mevcut  resmi para birimi olan ve tüm eski Fransız sömürgeleri tarafından kullanılan CFA frangı ile birlikte bitcoin de ülkenin ikinci resmi para birimi olarak kabul edilmiş oldu.

Ekonomi Bakanı Herve Ndoba, geçen hafta Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Sahra altı Afrika ülkelerinin yeni teknolojilere uyum sağlama konusunda genellikle bir adım geride kaldığına dair ortak bir kanı var. Ama  bu sefer aslında ülkemizin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, yaklaşık %11’i internet erişimine sahip olan 4.83 milyonluk bir nüfusa sahip oldukça fakir bir ülke olarak biliniyor. Bir yıldan kısa bir süre önce El Salvador, Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ilk ülke olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.