Brezilya’da kaybolan İngiliz gazetecinin arandığı bölgede insan kalıntıları bulundu

Brezilya Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı Anderson Torres, 5 Haziran’dan bu yana kendisinden haber alınamayan İngiliz gazeteci Dom Philips ve yerli halkları uzmanı Bruno Pereira için arama çalışmalarının sürdürüldüğü bölgede “insan kalıntılarına” rastlandığını açıkladı.

Torres, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kısa bir mühlet evvel federal polis, bana ‘kazıların yapıldığı bölgede insan kalıntılarının bulunduğu’ bilgisini verdi” ifadesini kullandı.

Soruşturmayı yürüten görevlilerin basın toplantısı düzenleyeceğini aktaran Torres, bulunan kalıntıların isimli tıp tarafından inceleneceğini belirtti.

Brezilya basını, Philips ve Pereira’nın ortadan kaybolması kuşkusuyla gözaltına alınan Oseney da Costa de Oliveira ile kardeşi Amarildo da Costa Pereira’nın, gazeteci Philips ile uzman Pereira’yı öldürdüğünü itiraf ettiğini ve kalıntıların bu sayede bulunduğunu yazdı.

PHILIPS VE PEREIRA’NIN ORTADAN KAYBOLMASI

İngiltere menşeli The Guardian gazetesi için çalışan ve Amazonlardaki yerli halklarla ilgili bir kitap yazmak için bölgede seyahat eden 57 yaşındaki Dom Philips ve beraberindeki 41 yaşındaki hükümete bağlı Ulusal Yerli Vakfı’nda uzman Bruno Pereira’dan, 5 Haziran’dan bu yana haber alınamıyor.

En son 4 Haziran’da Brezilya’nın Kolombiya ve Peru hududundaki Javari Vadisindeki Itaquai ırmağında görülen Philips ve Pereira’yı arama çalışmaları sürerken evvel Philips’in şahsi eşyalarının bulunduğu açıklanmış, pazartesi günü de Devlet Lideri Jair Bolsonaro, ırmağa atılmış insan kesimlerinin bulunduğunu ve DNA testi yapıldığını açıklamıştı.

Yaklaşık 15 yıldır Brezilya’da çalışan, deneyimli gazeteci Philips’in, Amazonların korunması hakkında yaptığı çalışmalar nedeniyle daha evvel tehdit edildiği biliniyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.