Brad Pitt’den hayranlarını üzen haber: Hiç kimsenin bilmediği hastalığını açıkladı

Ünlü oyuncu Brad Pitt, GQ Dergisi’ne kimsenin bilmediği hastalığını anlattı. 58 yaşındaki Pitt, doğuştan gelen ve beynin bir bölgesindeki eksikliğin neden olduğu yüz körlüğü hastalığına sahip olduğunu söyledi.

Ünlü oyuncu hastalığın resmi olarak kendisine teşhis konulmadığını fakat gösterdiği bütün belirtilerin yüz körlüğü hastalığına işaret ettiğini argüman etti.

Oscarlı oyuncu, gördüğü ve tanıştığı insanları sonradan hatırlayamadığını belirterek, “Bu da insanların beni ilgisiz, yanına yaklaşılamaz ve yalnızca kendini düşünen bencil biri üzere görmelerine neden oluyor. Birçok insan benden nefret ediyor zira onlara saygısızlık ettiğimi düşünüyorlar” diye konuştu.

YÜZ TANIMAMA (PROSOPAGNOZİ) HASTALIĞI NEDİR?

Prosopagnozi, kişinin beyninde yüzleri tanımakla misyonlu olan bölgenin gelişmediği yahut sonradan bir hasara maruz kaldığı nörolojik bir bozukluktur. Prosopagnozi terimi, Yunanca’da “yüz” ve “bilgi eksikliği” manasına gelen “prosopo” ve “agnosia” sözcüklerinden türemiştir. Ayrıyeten söz manası olarak “yüz körlüğü” formunda söz edilebilir.

Prosopagnozi sanıldığının tersine hafıza kaybı, görme bozukluğu yahut öğrenme zahmeti ile temaslı değildir. Bireylerde bu özellikler etkilenmemiştir. Lakin yapılan son çalışmalar, otizm ve Asperger Sendromu’na sahip hastalarda prosopagnoziye rastlama oranının yüksek olduğunu göstermektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.