Binlerce kişi Antalya’da meteor yağmurunu izlemek için bir ortaya geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Bilim ve Teknik mecmuası tarafından birinci kere 1998’de Antalya-Saklıkent’te düzenlenen Gökyüzü Müşahede Aktifliği, bu yıl Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıkları, TÜBİTAK, Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi, Kepez Belediyesi, Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Adana Hacı Sabancı OSB, Gaziantep OSB, Mersin Tarsus OSB, PAKOP Plastik İhtisas OSB ile Kapaklı İkitelli-2 OSB Derneği ve ECA-SEREL katkılarıyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açılışını yaptığı, Antalya Gökyüzü Müşahede Etkinliği’nin birinci gününde 3 bin 500 kişi ortasından kurayla seçilen 750 kişinin yanı sıra kurulan çadırlarda toplam 1400 kişi konakladı.

Etkinliğin ikinci gününde ise Kepez Belediyesinin “Çadırını Al Sen De Gel” sloganıyla gerçekleştirdiği davete binlerce kişi iştirak gösterdi. Birinci iki günde aktifliğe yaklaşık 8 bin günübirlik ziyaretçi dahil olurken alanda oluşturulan 5 müşahede istasyonunda göğe bakma kuyruğu oluştu.

Astronomi tutkunlarının buluşma noktası olan aktiflikte iştirakçiler meteor yağmuru izledi. 1992’de Dünya yörüngesine yakın bir noktadan geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntılarından oluşan ve Dünya’nın Güneş’in etrafından dönerken bu kozmik toz bulutuna rastlaması nedeniyle meydana gelen gökyüzü olayı, iştirakçilere heyecanlı dakikalar yaşattı. Ayrıyeten aktiflik boyunca 630 saatlik müşahede yapıldı.

ATMOSFER KALİTESİ DÜNYA’DAKİ EN YETERLİ YERLERDEN

Gökyüzü sevdalıları, milletlerarası uzay çalışmalarında “atmosfer açısından Dünya’daki en âlâ yerlerden biri” olarak kabul edilen ve Türkiye’nin faal en büyük müşahede konutu olan TÜBİTAK Ulusal Müşahede Konutu’nu (TUG) ziyaret etme imkanı buldu. Aktifliğin düzenlendiği Saklıkent Kayak Merkezi’nin eteklerinden 7 kilometrelik dağ yolunu araçlarla tırmanarak 2 bin 500 metre rakımlı Bakırlıtepe’deki gözlemevine ulaşan iştirakçiler, milletlerarası uzay çalışmalarında kullanılan 4 dev optik teleskop hakkında bilgi aldı.

Bakırlıtepe’de heyeti teleskoplardan 1,5 metre ayna çapıyla Türkiye’nin en büyük optik teleskopu RTT 150’de müşahede heyecanı yaşandı. Yıldız ışığını dalga uzunluklarına ayırma ve içindeki gökcisimlerinin kimyalarını inceleme imkanı vermesi nedeniyle de Türkiye’nin birinci ve en büyük tayf çekeri olarak bilinen RTT 150 teleskobu, ağır ilgi gördü.

Astronomi meraklıları, TUG’da bugüne kadar 500’e yakın ulusal ve memleketler arası müşahede projesiyle çok sayıda keşfe de imza atılan T100, T60 ve Amerika, Avrupa, Afrika ve Avustralya kıtalarında kurulan robotik teleskop ağının bir kesimi olarak Saklıkent’te yer alan ROTSE-III-d teleskoplarıyla ilgili de bilgi aldı.

Uzmanlar, üç gün boyunca 60 günlük bebekten 72 yaşına kadar farklı yaş kümelerinden iştirakçilere gökyüzünü, yıldızları ve gezegenleri anlattı. Öte yandan 4 gün süren aktiflik boyunca yaklaşık 400 kişi vazife aldı. 

Etkinlik kapsamında gündüzleri ise konferans çadırı olarak isimlendirilen alanda, “Kutup Araştırmaları”, “Astrofotoğrafçılık”, “Yere Yakın Geçiş Yapan Asteroidler”, “Bir Yıldızın Yaşamı”, “Uzay Havası”, “Dünya Dışı Yaşam” üzere başlıklardaki söyleşilerde uzaya dair birçok soru yanıtlanırken çocuklar da birbirinden değişik bilim atölyeleri ve yarışlara katıldı. Geceleri ise teleskoplarla yıldızlar ve gezegenler keşfedildi.

KATILIMCILAR SABAHA KADAR UZMANLARLA DEĞİŞİK GÖK CİSİMLERİNİ GÖZLEMLEDİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜBİTAK Gökyüzü Müşahede Aktiflikleri Koordinatörü Kıdemli Uzman Astronom Kadir Uluç, her yıl olduğu üzere ağır ilgi gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Her yaştan iştirakçiyle çok hoş üç gün geçirdik. Aktiflikte iştirakçiler akademisyenlerin gerçekleştirdikleri sunumları dinleyerek astronomi alanındaki şimdiki gelişmeler hakkında bilgi edinirken merak ettikleri soruların karşılıklarını alanında uzman şahıslardan alma imkanına kavuştular, geceleri ise teleskoplar başında sabaha kadar uzmanlarla enteresan gök cisimlerini gözlemlediler. Etkinliklerimize bilhassa gençlerin ilgisinin artarak devam etmesi bizleri sevindirirken tıpkı vakitte gelecek için umutlandırıyor.” 

Etkinliğe katılan Ceren Ateş de “Bilimle iç içe bir kuşak yetiştirmek hepimizin hayali. Genç yaşta bu kıvılcımı ateşlemek çok hoş.” değerlendirmesinde bulundu.

Minik gökyüzü meraklısı Ali Dayıoğlugil, “Takım yıldızlarını, Kutup Yıldızı’nı, Mars’ı ve cüce gezegen olduğu için Plüton’u görmeyi çok isterim. Astronomiyle, bilim insanları ve robotikle ilgileniyorum.” ifadelerini kullandı.

Eşi ve bebeğiyle aktifliğe katılan Nurcan Alptekin ise aktifliğin Türkiye, gelecek ve çocuklar ismine fevkalade gelişmeler olduğunu lisana getirdi.

Katılımcılardan Mehmet Akman, Türkiye’nin her geçen gün gelişip büyüdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Ülkemiz, dünya çapında da belirli bir noktaya gelmeye çalışıyor. Çocuklar ve gençler için değerli bir aktiflik. Ülkemizde bu türlü değerli projelerin yürütülüyor olması gurur veriyor bize.” 

Katılımcılardan Sena Yılmaz ise “İsteyince ülke olarak neler yapabileceğimizi gördük.” tabirlerini kullanırken İpek Bulut “Avrupa’nın en büyük teleskobu Erzurum’da yapılıyor. Ülkemle gurur duyuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

3 KENTTEKİ MÜŞAHEDELERE 30 BİN KİŞİ KATILDI

Milli Uzay Programı vizyonuyla gençlerin uzaya ilgisinin artırılması hedefiyle 9-12 Haziran’da Diyarbakır-Zerzevan Kalesi’nde, 3-5 Temmuz’da Van’da ve 22-24 Temmuz’da Erzurum’da düzenlenen etkinliklere birçok aileler ve gençlerden oluşan yaklaşık 30 bin kişi katılmıştı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.