Banyonuz İçin 6 Kolay Paklık Tüyosu! İpucunu Öğrenince Paklık 5 Dakikanızı Almayacak

Özellikle bir müddettir ertelediyseniz, banyoyu temizlemek sıkıcı bir iş olabilir. Banyonuzun tekrar gıcırtılı bir halde temizlendiğinden emin olmak için epeyce fazla vakit harcamanız ve çalışmanız gerekebilir. Bu tam olarak eğlenceli bir iş değil, bu yüzden işleri sizin için biraz daha kolaylaştıracak bir ipucu listesi hazırladık.

1. DUVARLARDAN SAÇ SPREYİNİ ÇIKARMAK

Siz yahut eşiniz yahut çocuklarınız saç spreyi kullanıyorsanız, saç spreyinin saçınıza bulaşmama ihtimali yüksektir. Muhtemelen ezkaza banyo duvarınızı yahut aynanızı da hoş bir saç spreyi spreyine maruz bırakıyorsunuzdur. Biraz şampuan ve su kullanarak saç spreyini aynalardan yahut duvarlardan kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

2. AYNALARDA ÇİZİK YOK

Elbette aynada kendinizi olabildiğince net görmek istersiniz. Bu yüzden aynalardaki çizgiler sahiden göze batıyor. Evvel aynanızın tozunu alıp akabinde cam temizleyicisi püskürterek bunun olmasını önleyin. Akabinde aynaları temizlemek için mikrofiber bir bez kullanın. Çizgiler olmayacak!3. AYNANIN BUĞULANMASINI ÖNLEYİN

Sabah duşunuzu aldıktan sonra ayna ekseriyetle büsbütün buğulanır. Aynalarınızı tıraş köpüğü ile temizleyerek bunun olmasını önleyin. Aynaya biraz tıraş köpüğü uygulayın ve akabinde tüylenmeyen mikrofiber bir bezle temizleyin.

4. TUVALETİN AÇILMASI

Tuvaleti açmak cehennem üzere bir angarya olabilir. Neyse ki, bulaşık deterjanı bu durumda kurtarıcınız. Tıkalı tuvalete bol ölçüde bulaşık deterjanı dökün; yavaş yavaş tabana batacaktır. Akabinde, tüm kase dolana kadar sıcak su dökün (ancak kaynatmayın – bu, klozetin porselenine ziyan verebilir). Bulaşık deterjanı ve suyun işini yapabilmesi için 20 ila 30 dakika bekleyin. Su, tıkanıklığın etrafında yolunu bulacak ve su düzeyi yavaş yavaş aşağı inecek. Artık tuvaleti sifonu çekebilirsiniz ve tıkanıklık ortadan kalkacaktır.5. DUŞ BAŞLIĞININ TEMİZLENMESİ

Duş başlığınızda kireç mi var? Sirke ile basitçe çıkarabilirsiniz! Plastik bir torbayı beyaz sirke ile doldurun. Torbayı duş başlığının etrafına yerleştirin ve düşmeyeceğinden emin olarak elastik bir bantla düzgün biçimde sabitleyin. Not: Bu numaranın işe yaraması için duş başlığının büsbütün sirkeye batırılması gerekir. Bunu bir gecede bırakın ve sabah geri dönün.

6. DUŞ PERDESİNİN YIKANMASI

Duş perdenizi ayda bir yıkamanız gerektiğini biliyor muydunuz? Bir duş perdesi epeyce çabuk kirlenir, bu da duşun ne sıklıkla kullanıldığını düşündüğünüzde o kadar da garip değildir. Lakin duş perdesini temizlemenin en âlâ yolu nedir? Perdedeki halkaları çıkarın ve akabinde iki havluyla birlikte çamaşır makinesine koyun. Havlular, olduğu üzere perdeye sürtünecek ve bu da perdenin daha pak olmasını sağlayacaktır. Perdeyi olağan çamaşır deterjanınızın yanı sıra bol ölçüde beyaz sirke ile yıkayın. Su sıcaklığını 40 °C’ye ayarlayın. Daha yükseğe koymayın yoksa perdeniz eriyebilir. Daha sonra perdenizi kurumaya bırakın. Not: Kurutma makinesine asla duş perdesi koymayın, aksi takdirde (tekrar) eriyebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.